Artykuł sponsorowany

Sekret prawdziwego żurku, czyli jak powstaje prawdziwy zakwas?

Sekret prawdziwego żurku, czyli jak powstaje prawdziwy zakwas?

Każdy wie, że podstawą żurku o niepowtarzalnym, tradycyjnym smaku i aromacie jest odpowiednio przygotowany zakwas. To dzięki niemu potrawa wyjątkowo smaczna. Zakwas na żurek warto mieć zawsze w lodówce, co pozwoli na szybkie przygotowanie ulubionej zupy w dowolnym momencie. Dowiedz się, jaki jest sekret prawdziwego żurku na zakwasie.

Jaki powinien być naturalny zakwas?

Bazą dla prawdziwego zakwasu jest woda i mąka żytnia. Oprócz tego należy w składzie poszukiwać składników takich jak ziele angielskie, liście laurowe, czosnek czy cebula. Niektórzy preferują również nieco ostrzejszy zakwas z dodatkiem czarnego, świeżo zmielonego lub ziarnistego pieprzu. Naturalny zakwas przed użyciem musi być odpowiednio przygotowany. Wywar należy przelać do naczynia o szerokim zakończeniu i owinąć pieluchą tetrową lub szmatką, które zapewnią osłonę oraz dopływ powietrza.

Następnie zakwas trzeba odstawić na około 5 dni w ciepłe miejsce i regularnie mieszać. Po tym czasie produkt jest gotowy do użycia i można przechowywać go w lodówce. Ponieważ nie każdy dysponuje ilością czasu potrzebną do wykonania zakwasu, można zdać się w tej kwestii również na producenta zdrowej żywności Kinga.

Jak przygotować żurek z zakwasu?

Żeby przygotować żurek z zakwasu, należy podgotować w wodzie bulion oraz dodać do niego kiełbasę białą lub smażoną wedle uznania. Zależnie od regionu i okazji do zupy dodaje się różne rodzaje mięsa lub nie dodaje się go wcale. Żeby żurek zyskał pyszny, charakterystyczny dla siebie aromat warto także podsmażyć cebulkę na maśle i dodać ją do bulionu. Po przegotowaniu składników razem przez około 30 minut można dodać samodzielnie zrobiony lub gotowy zakwas z butelki – wówczas, przygotowanie żurku na zakwasie będzie o wiele szybsze i prostsze. W zależności od potrzeb zupę można dodatkowo przyprawić przykładowo chrzanem, pieprzem czy majerankiem.

Z czym podawać żurek?

Gotowy żurek na zakwasie można podawać z kiełbasą, której nie wyciągamy z wywaru po wcześniejszej obróbce. Bardzo dobrym pomysłem jest również ugotowanie jajek na twardo, pokrojenie ich na kawałeczki i dodatnie do potrawy. Nieco mniej popularną alternatywą dla takiego rozwiązania jest wykorzystanie gotowanych ziemniaków. Żurek najlepiej smakuje podawany na ciepło wraz ze świeżym pieczywem. Niektórzy praktykują także przelanie go do wydrążonego chleba podpieczonego i podgrzanego wcześniej w piekarniku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz