Artykuł sponsorowany

Sądowy przebieg sprawy spadkowej

Sądowy przebieg sprawy spadkowej

Sprawy spadkowe obejmują kwestie związane z testamentem, dziedziczeniem ustawowym, zachowkiem i wydziedziczeniem. Najczęściej temat zaczyna nas dotyczyć po śmierci bliskiej osoby. Formalności spadkowych można dokonać w dogodnym dla nas momencie, ale trzeba pamiętać, że zbyt długie zwlekanie z ich załatwieniem może spowodować trudności np. w odnalezieniu odpowiednich dokumentów czy nawet utratę praw do dziedziczonej w spadku nieruchomości.

Potwierdzenie nabycia spadku

Aby wszcząć procedurę spadkową, należy w pierwszej kolejności wykazać, że jest się spadkobiercą. Potrzebne jest do tego odpowiednie potwierdzenie, które uzyskamy, składając wniosek do sądu albo uzyskamy akt potwierdzenia dziedziczenia u notariusza. Od 2009 roku pojawiła się możliwość załatwienia sprawy spadkowej przez notariusza. Należy jednak pamiętać, że w przypadku komplikacji, takich jak nieutrzymywanie kontaktów przez spadkobierców, kwestionowanie testamentu czy ustalenia powodu wydziedziczenia jednego ze spadkobierców, sprawa trafia do sądu i warto wtedy skorzystać z usługi prowadzenia sprawy spadkowej w kancelarii ze względu na zawiłość procedur.

Dokumentacja

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć każdy ze spadkobierców, w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Wniosek musi zawierać takie informacje jak:

  • imię, nazwisko, adres ostatniego zamieszkania i datę śmierci spadkodawcy
  • imię, nazwisko i adres osoby składającej wniosek
  • dane personalne potencjalnych spadkobierców ustawowych i testamentowych
  • akt zgonu spadkodawcy
  • akty urodzenia dzieci zmarłego
  • akty małżeństwa zamężnych córek w celu ustalenia pokrewieństwa po zmianie nazwiska
  • aktu małżeństwa wdowy czy wdowca
  • większość z tych dokumentów można uzyskać w gminie.

Przebieg sprawy

Kiedy zostanie złożony do sądu komplet dokumentów, ustala się, które osoby mogą być brane pod uwagę jako spadkobiercy oraz czy spadkodawca nie pozostawił ostatniej woli. Sąd przesłuchuje wszystkich uczestników postępowania, pod groźbą odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania do 3 lat pozbawienia wolności – wyjaśnia ekspert z Kancelarii Adwokackiej Papucewicz. Wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku poprzedza rozprawa, w której uczestniczą wszyscy potencjalni spadkobiercy. Należy pamiętać, że stwierdzenie nabycia spadku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od śmierci spadkodawcy. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wcześniej wszyscy spadkobiercy złożyli oświadczenie o przyjęciu albo odrzuceniu spadku. Oświadczenie musi być złożone przed sądem. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę wraz ze wszystkimi spadkobiercami, do których spadek należy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz