Artykuł sponsorowany

Sądowy podział majątku wspólnego rozwiedzionych małżonków

Sądowy podział majątku wspólnego rozwiedzionych małżonków

Polskie prawo rodzinne daje trzy warianty podziału majątku wspólnego po ustaniu pożycia małżeńskiego. Pierwszy sposób polega na określeniu podziału już w toku postępowania rozwodowego. Drugą metodą są mediacje i negocjacje pomiędzy kancelariami adwokackimi stron. Trzeci wariant to droga sądowa, która często wybierana jest w przypadku zaostrzonych relacji i bardzo trudnych spraw.

Czas, jaki małżonkowie mają na dokonanie podziału majątku

Elastycznością w polskim prawie rodzinnym charakteryzuje się sprawa podziału majątku. Nie ma regulacji, które zmuszają do dokonania tego w określonym czasie przed, w trakcie bądź po rozwodzie. Byli małżonkowie mogą uregulować dobra materialne między sobą, co niestety doprowadza do kolejnych sporów – zwłaszcza, jeśli chodzi o nieruchomości i prawo własnościowe związane z posiadaniem wspólnych podmiotów gospodarczych. Warto w takich przypadkach wybrać dobrą pomoc prawną kancelarii takich jak Adwokat Krzysztof Bienias Kancelaria Adwokacka, które specjalizują się w prawie rodzinnym i opiekuńczym – ważna jest ich praktyka w reprezentacji klientów w sądach oraz skuteczność przeprowadzonych podziałów majątków wspólnych.

Czym jest majątek wspólny?

Za majątek wspólny można uznać wszystkie dobra materialne – aktywa, które zostały nabyte wspólnie przez małżonków bądź miały one wpływ na ich wspólne dobro. Bardzo ważnym majątkiem wspólnym są nieruchomości. To w ich przypadku najczęściej dochodzi do dużych sporów. Czy to w przypadku rozwiązania polubownego w kancelarii adwokackiej, czy w przypadku procesu sądowego należy dokonać wraz z prawnikiem spisu części składowych majątku wspólnego – dokonania jego inwentarza. Określa się wtedy dokładnie przysługujące z tytułu art. 31 i 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dobra mogące zostać uznane za tak zwany majątek osobisty (nie wymaga on podziału).

Proces sądowy podziały majątku

Niestety procesy podziału majątku bardzo często są długotrwałymi bataliami pomiędzy byłymi małżonkami. Bardzo często jedna strona musi odpierać ataki i materiał dowodowy świadczący o mniejszym wkładzie w majątek wspólny – co ma związek na wielkość uzyskanej w postępowaniu sądowym część majątku. Podstawową czynnością powinno być zatrudnienie dobrego adwokata wyspecjalizowanego w tego typu sprawach. To on będzie przedstawiał linię interesów: świadków, czy odpowiednią dokumentację. Jest to szczególnie ważne w przypadku chęci uzyskania większej części majątku w związku z nierównością wkładu w majątek wspólny. Warto wiedzieć, że sąd może zasięgnąć informacji co do stanu faktycznego nagromadzonych dóbr między innymi z banków. Każdej ze stron przysługuje również prawo ubiegania się o rozstrzygnięcie alimentacyjne (w przypadku ciężkiej sytuacji materialnej jednej ze stron) bądź o zwrot środków za tak zwany nakład osobisty na majątek wspólny. Drugie z wymienionych działań następuje w przypadku, kiedy małżonek nie chciał podjąć pracy, doprowadzał do celowego (świadomego) trwonienia zebranych wspólnych środków itp.

Negocjacje i umowa podziału majątku

Alternatywnym działaniem szczególnie polecanym byłym małżeństwom, których wkład majątkowych był równy oraz w sytuacji, kiedy posiadają wspólną nieruchomość, jest udanie się do kancelarii adwokackich. To tam zostanie sporządzona umowa podziału majątku po wcześniejszym procesie inwentarzu wszystkich dóbr. Nie ma innej możliwości podziału majątkowego nieruchomości jak określenie tego wedle praw użytkowania wieczystego – to szczególny przypadek wymagający rozstrzygnięcia umową notarialną bądź sądem. Oczywiście model prowadzenia podziału majątku w kancelarii adwokackiej może zakładać dwie różne możliwości: tylko i wyłącznie podpisanie odpowiednich dokumentów prawnych (m.in. związanych z nieruchomością) – w przypadku porozumienia byłych małżonków, bądź może polegać na negocjacjach. W ich przypadku, najczęściej występuje konflikt interesów stron z jednoczesną i obustronną inicjatywą na polubowne rozstrzygnięcie (poza sądem). Adwokat musi wykazać się umiejętnościami negocjacji i perswazji.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz