Artykuł sponsorowany

Rzeczoznawca samochodowy – nie tylko po wypadku

Rzeczoznawca samochodowy – nie tylko po wypadku

Dzięki pomocy fachowego rzeczoznawcy nie tylko otrzymamy wypłatę pieniędzy z ubezpieczenia po stłuczce. Warto się do niego zgłosić także planując kupno lub sprzedaż używanego auta. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu szybko powie nam, ile naprawdę warte jest konkretne auto. W jakich jeszcze sytuacjach warto skorzystać z usług licencjonowanego rzeczoznawcy?

Kim jest rzeczoznawca?

Rzeczoznawca licencjonowany pomoże ustalić rzeczywistą wartość pojazdu albo wskazać koszty naprawy uszkodzeń powstałych w wyniku wypadku. Od niego zależy, ile pieniędzy dostaniemy od ubezpieczyciela. Tytuł rzeczoznawcy jest przyznawany wyłącznie osobom z wyjątkowo wysokimi kwalifikacjami. Ponadto kandydat na rzeczoznawcę musi spełnić szereg wymogów. Powinien posiadać obywatelstwo polskie i być między 25 a 50 rokiem życia. Niezbędne jest też wyższe wykształcenie kierunkowe, rekomendacja rzeczoznawcy z ogólnopolskiego stowarzyszenia i czysta kartoteka – nie może być karany. W przypadku rzeczoznawcy samochodowego obowiązkowe jest też prawo jazdy typu C. Jeśli spełni wszystkie warunki, może przystąpić do egzaminów – dopiero jeśli je zaliczy, otrzyma uprawnienia.

Cenna opinia

Rzeczoznawcy świadczą wiele różnych usług. Czym na co dzień zajmuje się rzeczoznawca samochodowy? Mówi właściciel firmy AMS Biuro Rzeczoznawstwa Motoryzacyjnego i Maszynowego. A. Smyczyński:

Wśród usług, które świadczymy najczęściej, jest ocena stanu technicznego pojazdów, maszyn i innych urządzeń, a także opis zakresu uszkodzeń pojazdów, maszyn i różnych urządzeń po awariach i wypadkach drogowych. Poza tym zajmujemy się wykonywaniem kosztorysów napraw pojazdów i wyceną pojazdów dla Urzędu Celnego i Skarbowego. Często wydaję też opinie z zakresu ruchu drogowego i doradzam przy zakupie i eksploatacji różnych samochodów i maszyn.

Poza tym wśród obowiązków rzeczoznawcy samochodowego znajduje się także ustalanie danych technicznych i identyfikacyjnych różnych pojazdów, wyceny wszelkich środków transportu, a nawet przeprowadzanie rekonstrukcji przebiegu wypadków i kolizji drogowych. Jak widać zakres obowiązków rzeczoznawców jest szeroki, a z ich opinii korzystają nie tylko firmy ubezpieczeniowe, ale też urzędnicy.

Ile to kosztuje?

Cena usług rzeczoznawcy zależy od wielu czynników. Zdarza się, że na opinię nie wydamy ani złotówki, bo koszty pokryje nasz ubezpieczyciel – tak dzieje się jednak tylko w przypadku wypadku drogowego. Jeśli chcemy, żeby rzeczoznawca wycenił np. używane auto, które planujemy sprzedać, za jego opinię płacimy z własnej kiesy – w zależności od tego, na jak wnikliwej opinii nam zależy, zapłacimy od trochę ponad stu do kilkuset złotych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz