Artykuł sponsorowany

Rozwód krok po kroku

Rozwód krok po kroku

Rozwód plasuje się na liście najbardziej traumatycznych wydarzeń, zaraz po śmierci bliskiej osoby czy utracie pracy. Niemniej jednak często okazuje się on nieunikniony. Warto wówczas się do niego odpowiednio przygotować, aby nie zostać niczym zaskoczonym na sali sądowej. Okazuje się bowiem, że może czekać na nas wiele prawnych pułapek, których lepiej uniknąć.

Aby zminimalizować stres, związany z procesem rozwodowym, powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować. Nasz przewodnik ci w tym pomoże.

Kiedy?

Wedle obowiązującego prawa, o rozwód możemy wystąpić wówczas, kiedy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, co oznacza, że wszelkie więzi duchowe, fizyczne oraz gospodarcze między małżonkami zostały zerwane. Trwałość rozpadu małżeństwa oznacza natomiast upływ czasu, po którym małżonkowie nie widzą szans na powrót do wspólnego życia. Obie przesłanki, czyli trwałość i zupełność, muszą wystąpić jednocześnie.

Pozew

Złożenie pozwu jest kluczowym momentem procesu rozwodowego. Często od jego sformułowania, treści, a także rodzaju, zależeć będzie przebieg całego procesu, dlatego warto jego sporządzenie powierzyć prawnikom, takim jak specjaliści z Adwokackiej Spółki Partnerskiej Alicja Kawecka-Guzek & Artur Aleksandrowicz.

W każdym pozwie, bez względu na formę, znaleźć powinny się podstawowe dane: miejscowość, data, oznaczenie sądu, do którego go składamy, sformułowanie „pozew o rozwód”, imię, nazwisko i adres powoda (małżonka, żądającego rozwodu) oraz pozwanego (małżonka, z którym powód chce się rozwieść), dane ewentualnego pełnomocnika oraz, najważniejsze, oznaczenie żądania pozwu.

Pozew bez orzekania o winie jest najszybszym i najprostszym sposobem uzyskania rozwodu, gdyż nie wiąże się z przewlekłym postępowaniem, uwzględniającym świadków oraz dowody, jak w przypadku pozwu z orzekaniem o winie drugiego współmałżonka lub z winy obojga. Decyzja o tym, jaki pozew zostanie złożony, jest bardzo indywidualna i zależy przede wszystkim od przyczyny rozpadu małżeństwa.

Jeśli strony posiadają dzieci, wówczas w pozwie powinno znaleźć się orzeczenie o władzy rodzicielskiej, sposobie jej wykonywania oraz miejscu zamieszkania dzieci po rozwodzie i orzeczenie w zakresie ponoszenia kosztów wychowania i utrzymania dzieci (alimenty).   

W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie, w pozwie nie może zabraknąć imion, nazwisk oraz adresów świadków, a także okoliczności, jakich mają dotyczyć ich zeznania, czyli de facto potwierdzenia przyczyny rozpadu małżeństwa, którą ponosi, w naszej ocenie, współmałżonek.

Niezależnie natomiast od rodzaju pozwu powinniśmy zawrzeć w nim uzasadnienie, czyli zwięzłe przedstawienie okoliczności faktycznych oraz podstaw roszczenia odnoszących się do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.  

Załączniki

Brak wymaganych załączników jest błędem formalnym, skutkującym wezwaniem do ich uzupełnienia, a w najgorszym wypadku odrzuceniem pozwu przez sąd. Niestety często popełnianym przez osoby samodzielnie go przygotowujące i składające. Konieczne jest wykazanie zawarcia związku małżeńskiego, pochodzących z niego dzieci, okoliczności wskazanych w pozwie oraz uiszczenia opłaty od pozwu. Jeśli przed ślubem została sporządzona intercyza, warto jej kopię także dołączyć do akt. Pozew sporządza się w trzech egzemplarzach: dwa wysyłane są do sądu, jedna kopia jest dla nas; wszystkie powinny zostać podpisane przez składającego. Jeden z dwóch egzemplarzy złożonych w sądzie zostaje wysłany do pozwanego.

Dowody

Jak w każdym procesie, w którym druga strona zostaje oskarżona, w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie, o winę za rozpad małżeństwa, strona oskarżająca, czyli powód, powinien móc wykazać i udowodnić winę strony przeciwnej. Najważniejsze będą zeznania świadków, chociaż równie ważne będą dowody materialne. Ich wybór zależy od rodzaju sprawy.

Alimenty i majątek

Prawnicy radzą, aby zwracać szczególną uwagę na fragment pozwu, dotyczący żądanych przez nas alimentów. Należy bowiem wówczas wykazać szczegółowo uzasadnione potrzeby dzieci oraz małżonka, czyli wydatki bieżące, koszty nauki oraz leczenia. Częstym błędem jest także wykazywanie możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego do alimentów w postaci osiąganego dochodu, podczas gdy równie ważny jest ten możliwy do osiągnięcia z uwagi na wykształcenie i kwalifikacje. Wnosząc o podział majątku musimy bardzo szczegółowo wykazać majątek, mający być przedmiotem podziału.

Rozwód jest procesem trudnym nie tylko psychicznie, lecz również formalnie, trwającym nieraz długimi miesiącami, ze względu na stopień skomplikowania sprawy oraz przewlekłość toczących się postępowań. Dlatego oszczędźmy sobie niepotrzebnych dodatkowych stresów i zdecydujmy się na zatrudnienie adwokata, który pomoże nam przejść przez niego z jak najmniejszą szkodą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz