Artykuł sponsorowany

Różnorodność wód pitnych

Różnorodność wód pitnych

Często powtarzane, „pij dwa litry wody dziennie” bardzo rzadko ma zastosowanie w rzeczywistości.  Nawet wykonując pracę siedzącą, nie jest łatwo pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. Tymczasem ma ona uzdrawiające działanie na cały organizm człowieka, dostarcza wielu niezbędnych mikroelementów i jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania ciała.

Źródlana czy mineralna – którą wybrać?             

Większa świadomość na temat tego, jak wiele korzyści czerpie organizm człowieka, jeśli dostarcza się mu odpowiedniej ilości wody, może przekonać tych, którym jeszcze nie udało się wzmocnić tego codziennego nawyku. Osoby lubiące pić wodę zazwyczaj wybierają jedną ulubioną markę lub rodzaj wody, która im smakuje. Ogólnie rzecz ujmując, woda pochodząca z hydrosfery, czyli pobierana z naturalnego środowiska, dzieli się na wody mineralne i źródlane.

Woda ze źródła i wgłębna     

Tylko prawdziwi fani picia wody znają różnice pomiędzy jej dwoma rodzajami. Inna zawartość minerałów oraz tak zwanych składników stałych, czyli jonów, czyni na pierwszy rzut oka tak samo wyglądająca wodę dwoma, mającymi inny wpływ na organizm cieczami. Woda źródlana wywodzi swoją nazwę od miejsca, z którego jest wydobywana – zazwyczaj pobiera się ją  z podziemi poprzez otwory. W zależności od usytuowania źródła korzysta się z naturalnie powstających otworów lub tworzy się je, wywiercając otwór w skale.

Woda mineralna jest także pobierana z podziemnej warstwy, jest to tak zwana woda wgłębna – usytuowana poniżej nieprzepuszczalnej warstwy skał. Wody wgłębne są zasilane źródłami ze szczelin uskoków tektonicznych lub mieszają się na wychodniach skał przepuszczalnych. Co ciekawe, ponieważ są one odizolowane od warunków zewnętrznych, w ich naturalnym środowisku mają dość stałą temperaturę, która ulega ewentualnie bardzo niewielkim zmianom ze względu na porę roku. Najczęściej, mylnie nazywa się wodę butelkowaną – wodą mineralną. Nie jest to jednak jej zamiennik znaczeniowy.             

Woda źródlana z okolic Chmielnika          

Szczególnie w dolnej części kraju można znaleźć wiele źródeł wydobycia wody mineralnej i źródlanej. Niewielka miejscowość Chmielnik, położona w Polsce południowo-wschodniej, znana jest z produkcji wody źródlanej pobieranej z pobliskich źródeł podziemnych. Doceniana, szczególnie za bardzo korzystną wartość kationów i anionów, tamtejsza woda butelkowana jest dostarczana na teren całej Polski dzięki firmie Chmielnik Zdrój S.A. Wydobywa się ją z miejsca znajdującego się około 100 metrów pod ziemią. Wody źródlane Alfred, proponowane przez to przedsiębiorstwo, docierają do klienta w szklanych butelkach, dzięki czemu ich wartości i związki mineralne są lepiej zachowane.

Kilka sposobów na utrzymanie zdrowego nawyku picia wody

Pamiętanie o zabraniu ze sobą wszędzie małej butelki wody, to pierwszy krok do odpowiednio nawodnienia organizmu. Z drugiej jednak strony wykorzystywanie dużej ilości małych plastikowych butelek nie jest zbyt przyjazne środowisku. Najlepiej zatem przygotować sobie szklaną butelkę wielokrotnego użytku, którą można łatwo umyć lub włożyć do zmywarki i wypełniać ją kilka razy dziennie świeżą wodą.

Należy także pamiętać o tym, że picie czystej źródlanej lub mineralnej wody jest najzdrowsze. Soki, herbata czy kawa, które co prawda mają w składzie wodę, nie zapewniają odpowiedniego oczyszczenia i nawodnienia jak zwykłe H2O.

Dobrze jest też poświęcić kilka świadomych minut dziennie na picie wody, w tym celu ustawienie przypominającego alarmu „pij wodę!” może ułatwić proces wpajania dobrego nawyku. Ten dobroczynny naturalny napój powinien towarzyszyć nam w trakcie całego dnia i od niego powinno się rozpoczynać każdy poranek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz