Artykuł sponsorowany

Różnice między przewodami miedzianymi i aluminiowymi

Różnice między przewodami miedzianymi i aluminiowymi

Przez długi czas przewody oraz instalacje elektryczne wykonywano głównie z aluminium. W ostatnich latach na popularności zyskała miedź, skutecznie wypierając wcześniejsze rozwiązania. Wpłynęła na to m.in. wyjątkowo dobra przewodność elektryczna miedzi, która ustępuje jedynie srebru (a to jest znacznie droższe). Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony tych materiałów.

Miedź czy aluminium – najważniejsze cechy

Przewody miedziane mają o ok. 60% wyższą obciążalność prądową niż przewody wykonane z aluminium. Oznacza to, że by uzyskać takie same parametry, przewód aluminiowy musiałby mieć o około 60% większy przekrój. Mniejsza średnica oznacza większą giętkość, to zaś przekłada się na oszczędność miejsca i prostszy montaż. Analizując przewodność cieplną, można stwierdzić, że miedź również wypada lepiej. Jej wykorzystanie przynosi korzyści w postaci efektywniejszego przenikania ciepła i mniejszego ryzyka miejscowych przyrostów temperatury na zaciskach oraz szynach.

Ważną różnicą występującą pomiędzy miedzią i aluminium jest odmienny współczynnik rozszerzalności cieplnej i pełzania. W przypadku miedzi jest on niższy, co oznacza, że rozszerzanie oraz kurczenie się na połączeniach i zaciskach jest znacznie niższe. Przekłada się to na większe bezpieczeństwo oraz niezawodność instalacji. Długotrwałe użytkowanie przewodów miedzianych jest możliwe również dzięki większej odporności na korozję galwaniczną. Aluminium wymaga w tej kwestii zastosowania złożonych technik łączenia, np. past ochronnych czy specjalnych zacisków.

Przewody miedziane są również bardziej wytrzymałe, lepiej znoszą rozciąganie i sam proces instalacji. Przeciąganie długich przewodów aluminiowych wiąże się z ryzykiem uszkodzeń, które skutkują zmniejszeniem obciążalności prądowej.

Koszty instalacji

W przypadku większości kabli o takiej samej obciążalności koszt przewodu aluminiowego jest znacznie niższy niż miedzianego. Jak wskazują doświadczeni sprzedawcy z Hurtowni EL-DRUT, szacując koszty łączne instalacji, należy wziąć pod uwagę koszty jej całego cyklu życia. Biorąc pod uwagę równoważną obciążalność prądową, zwiększenie o około 60% przekroju kabla wykonanego z aluminium znacząco zmniejsza różnicę kosztów początkowych. Gdy zsumuje się koszty osłon kablowych, pracy montera, wyższe koszty konserwacji oraz różnicę wartości rezydualnej, różnica kosztów obu instalacji jest niewielka.

Dotychczasowa popularność przewodów aluminiowych wynikała zaś z tego, że do niedawna używało się mniejszej liczby odbiorników prądu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz