Artykuł sponsorowany

Różnice między naprawą i regeneracją elementów układów hydraulicznych

Różnice między naprawą i regeneracją elementów układów hydraulicznych

Układy hydrauliczne znajdują szerokie zastosowanie w rozmaitych maszynach budowlanych i rolniczych, urządzeniach transportowych oraz w liniach produkcyjnych. Hydraulikę siłową wykorzystuje się więc przede wszystkim w ciężkim sprzęcie, który jest eksploatowany intensywnie w bardzo trudnych warunkach. Aby takie urządzenia służyły możliwie wydajnie i długo, konieczna jest właściwa konserwacja.

Sprawny układ hydrauliczny na lata

Każdy, nawet najlepszej jakości mechanizm zasilany pompą lub silnikiem hydraulicznym, wymaga regularnego serwisowania. Drobne naprawy poszczególnych podzespołów, wykonywane na bieżąco, zapobiegają występowaniu poważniejszych usterek, które mogą na długo unieruchomić całą maszynę.

Bez względu na to, z jak odpornych materiałów wykonany jest dany  mechanizm, w trakcie użytkowania jego poszczególne elementy będą ulegały zużyciu. Na tempo niszczenia części wpływa wiele czynników, w tym m.in. rodzaj używanej cieczy hydraulicznej, temperatura pracy układu czy długość pojedynczego cyklu pracy maszyny – wymienia nasz rozmówca z Zakładu Hydrauliki Siłowej w Kobylance.

Regularne przeglądy układów hydraulicznych pozwalają na szybkie wykrycie ich najsłabszych punktów, co z kolei umożliwia natychmiastową reakcję. Dzięki regeneracji lub wymianie zużytego elementu na nowy, możemy zapobiec wystąpieniu poważnej awarii, a nawet całkowitemu uszkodzeniu całego układu.

Naprawa i regeneracja układów hydraulicznych

Terminów naprawa i regeneracja bardzo często używa się zamiennie. W rzeczywistości regeneracja jest szczególną odmianą naprawy, która skupia się na optymalnym wykorzystaniu posiadanych i używanych dotychczas części układu hydraulicznego.

O naprawie urządzenia mówimy zazwyczaj w sytuacji, gdy wystąpiła usterka uniemożliwiająca lub przynajmniej utrudniająca pracę danego urządzenia. W takim przypadku konieczne jest wezwanie mechanika lub odstawienie maszyny do warsztatu, gdzie specjalista poddaje ją naprawie, polegającej na usunięciu usterki.

Jeżeli uszkodzenie maszyny sparaliżowało prace nad trwającym projektem, a dla właściciela ważne jest jak najszybsze wznowienie robót, mechanik zwykle skupia się na jak najprędszym usunięciu głównego źródła problemu. W trakcie takiej naprawy uszkodzone części wymienia się na nowe, co niestety często wiąże się z poważnymi kosztami.

Regeneracja elementów układów hydraulicznych jest co prawda bardziej skomplikowana i czasochłonna, pozwala jednak zaoszczędzić na częściach. Przyjrzyjmy się jej na przykładzie pracy nad używanymi siłownikami hydraulicznymi. Pierwszym etapem będzie całkowity demontaż siłownika, w celu dokonania precyzyjnych oględzin połączonych ze wstępną diagnostyką.

Następnie mechanik poddaje wymianie wszystkie uszczelnienia, a w razie potrzeby tłoczyska i rury cylindrowe. W kolejnym kroku specjalista zajmie się kasowaniem luzów na przegubach, wykona nowe dławice i tłoki. Wszystkie działania koncentrują się na przywróceniu siłownikowi pierwotnych parametrów pracy przy zachowaniu możliwie jak największej ilości oryginalnych części.

Podczas gdy naprawie poddajemy uszkodzone układy hydrauliczne, regeneracji warto poddać elementy, które wciąż są sprawne, ale użytkowane już od pewnego czasu. Regeneracja elementów hydrauliki siłowej jest tańszą alternatywą dla dużych napraw.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz