Artykuł sponsorowany

Różne sposoby spawania metali

Różne sposoby spawania metali

Spawanie polega na trwałym zespajaniu metali. Technik spawalniczych jest kilka i różnią się one między sobą. Żeby można było spawać, niezbędne są odpowiednie narzędzia oraz chemia spawalnicza. Na czym dokładnie polega proces spawania? Jakie są najważniejsze techniki spawalnicze? Odpowiedzi na te pytania poznacie, czytając ten krótki artykuł.

Najpopularniejsza technika - spawanie łukowe

Spawanie łukowe często stosuje się zarówno w ślusarstwie, jak i w produkcji przemysłowej. Ponadto ta technika sprawdza się również w kowalstwie artystycznym. Takie spawanie pozwala łączyć ze sobą nawet bardzo duże metalowe elementy. W tym celu wygenerowana musi zostać niezwykle wysoka temperatura – minimum 3 tysiące stopni Celsjusza. Taka temperatura wytwarzana jest między elektrodą a częścią roboczą spawarki. Tworzy łuk, stąd też ta nazwa techniki. Metale, które są w ten sposób łączone to przede wszystkim żelazo, stal, stopy miedzi, niklu i glinu. Spawanie łukowe może się odbywać także w osłonie gazowej. Tutaj najważniejszą rolę do odegrania ma strumień tak zwanego gazu osłonowego, którego zadaniem jest ochrona łuku przed ciekłym metalem. Takie spawanie stosowane jest do stali konstrukcyjnej, a także do łączenia aluminium i miedzi. Warto pamiętać, że do spawania potrzebne są też specjalne środki chemiczne, które znajdziemy w ofercie firmy TOPCHEM. Zakład Chemii Technicznej. Warto tu także wspomnieć o spawaniu łukiem krytym. Ta technika sprawdza się na specjalnych liniach spawalniczych, gdzie stosowane jest tak zwane spawanie automatyczne, chociaż spawanie łukiem krytym można wykonać także ręcznie.

Spawanie drutem rdzeniowym

Metoda ta jest stosowana przede wszystkim w przemyśle stoczniowym. Tam istotna jest możliwość spawania wielu konstrukcji i właśnie spawanie drutem rdzeniowym ją zapewnia. Dzięki spawaniu drutem rdzeniowym można łączyć ze sobą duże i grube płaszczyzny blach. To bardzo praktyczne i wydajne, dlatego też to spawanie drutem rdzeniowym jest rozwiązaniem cieszącym się dużą popularnością.

Inne techniki spawalnicze

Możemy wyróżnić też inne techniki spawalnicze – mniej popularne od tych zamieszczonych powyżej. Jedną z takich metod jest spalanie hybrydowe – ta technika łączy spawanie łukowe i laserowe, a czasem także metodę plazmową. Warto wiedzieć, że samo spawanie laserowe jest możliwe dzięki wykorzystaniu promieni laserowych i używa się go głównie w produkcji masowej. Ponadto wyróżniamy także spawanie elektronowe – używane do spawania materiałów takich jak niob i miedź, których nie da się połączyć żadną inną metodą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz