Artykuł sponsorowany

Rozliczenie VAT – czy warto wybierać model kwartalny?

Rozliczenie VAT – czy warto wybierać model kwartalny?

Polskie prawo podatkowe wyznacza, iż rozliczenie z tytułu podatku VAT może być wykonywane miesięcznie lub też kwartalnie. Niestety z drugiej opcji nie może skorzystać każdy przedsiębiorca. Kiedy zatem istnieje możliwość kwartalnych rozliczeń podatkowych i dlaczego uważa się to za swoistą podatkową optymalizację?

Kto może wybierać okres rozliczania VAT?

Każdy przedsiębiorca zakładający działalność gospodarczą może zdecydować, czy zamierza dokonywać rozliczeń podatkowych każdego miesiąca, czy też cztery razy w roku w tzw. modelu kwartalnym. Przede wszystkim jednak należy sprawdzić, czy przy prowadzeniu danej działalności przysługuje zwolnienie z VAT-u. W takim przypadku o rozliczanie podatku od towarów i usług nie trzeba się martwić. Podkreślić jednak trzeba, że istnieje możliwość rezygnacji ze zwolnienia (praktyka częsta wśród rolników). Wtedy na ogół można wybrać formę rozliczenia co kwartał.

Sam wybór rozliczania podatku w opcji kwartalnej jest możliwe tylko po zaznaczeniu pozycji 44 i 51 na druku VAT R lub właśnie przy rejestracji firmy (CEIDG-1). Taka forma opodatkowania jest jednak zarezerwowana tylko i wyłączenia dla przedsiębiorstw zwanych małymi podatnikami. O szczegóły warto pytać specjalistów Biura Księgowego Bożeny Korzeniewskiej, która świadczy szeroką obsługę rachunkową i kadrowo-płacową dla swoich klientów.

Mały podatnik – jakie firmy mogą mieć taki status?

Jak wspomniano, kwartalne rozliczenie podatku VAT jest zarezerwowane tylko dla małych podatników. Są to firmy, które przyjęły za ustrój podatkowy firmy księgowość uproszczoną, prowadząc ewidencję w ramach ksiąg przychodów i rozchodów (KPiR) lub też ryczałtu ewidencjonowanego. Muszą one jednak spełnić przy tym pewnie warunki. Małym podatnikiem jest bowiem ten przedsiębiorca, którego wartość sprzedaży brutto nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 1,2 miliona euro z przeliczenia ze złotówek (według średniego kursu NBP ogłaszanego zawsze w październiku).

Oprócz tego małym podatnikiem może być przedsiębiorstwo maklerskie, z wyjątkiem komisu. Limitem górnym zysków/wynagrodzeń jest wtedy kwota 45 tysięcy euro z przeliczenia ze złotówek.

Rozliczenie kwartalne VAT-u a optymalizacja podatkowa

Rozliczenie kwartalne VAT pozwala firmom zachować wyższą płynność finansową. W łatwiejszy sposób mogą one zarządzać swoim budżetem, dokonując w nim korekt. W prostszy sposób również wykonywany jest cały proces księgowy, który najlepiej jest zlecić biurowi rachunkowemu. Ponadto kwartalne rozliczenie wiąże się z możliwością prześledzenia ewidencji w poszukiwaniu ewentualnych błędów. Tylko taka forma pozwala nawet na dziewięć miesięcy na przygotowanie odliczeń. W niektórych przypadkach faktury VAT otrzymane w styczniu mogą być rozliczone z VAT-u dopiero w trzeci kwartale, czyli we wrześniu.

Wybierając system rozliczenia kwartalnego, firma niewątpliwe dokonuje swoistej optymalizacji podatkowej. Istotne jest jednak określenie tego, czy przedsiębiorstwo wymaga takiego rozwiązania. 

Opracowanie:
Opacz-Kolonia, Środkowa 30 lok. 17
tel. 602 861 209
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz