Artykuł sponsorowany

Rozgraniczenie działki – co warto wiedzieć o tej czynności?

Rozgraniczenie działki – co warto wiedzieć o tej czynności?

Każdy właściciel działki czy to rolnej, czy też budowlanej pragnie korzystać ze swojej nieruchomości w sposób swobodny aż do jej granic. Niestety w wielu przypadkach położenie granic działki jest przedmiotem sporów. Rodzi to wiele konfliktów sąsiedzkich i rodzinnych, ponieważ jedna strona uważa, że naruszane są jej prawa do własności, a druga przekonana jest co do swoich racji, jeśli chodzi o rozległość posiadanej działki. Rozwiązaniem problemu jest ustalenie granic nieruchomości, czym zajmują się geodeci.

Rozgraniczenie działki – kiedy jest konieczne?

Rozgraniczenie działki wykonuje się zawsze wtedy, gdy właściciele poszczególnych gruntów mają wątpliwości co do tego, w jaki sposób przebiegają granice ich nieruchomości. Czynności tej dokonuje się również na nowo powstałych terenach. Do rozgraniczenia działki niezbędne jest przeprowadzenie pomiarów geodezyjnych. Zajmuje się tym geodeta na wniosek jednej lub obu stron konfliktu bądź po prostu na prośbę osoby, której zależy na dokładnym wyznaczeniu granic danej nieruchomości.

Jeśli chodzi o rozgraniczenie gruntów publicznych, geodeta działa na wniosek urzędników. Przeprowadzone przez specjalistę badania w terenie pozwalają zakończyć spór. Każda ze stron dostaje dokładną informację na temat przebiegu granic nieruchomości, dzięki czemu może zacząć użytkować je zgodnie z prawem i własnym pomysłem.

Rozgraniczenie działki – jakich formalności trzeba dopełnić?

Dopełnienie formalności dotyczących rozgraniczenia działki leży po stronie geodety, któremu to zadanie zostanie zlecone. Specjalista musi najpierw zgłosić zamiar realizacji tego typu prac do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Następnie fachowiec powinien zapoznać się z wszelkimi danymi na temat przedmiotu sporu. W tym celu geodeta studiuje udostępnione przez urzędników mapy i akty prawne.

Dopiero potem fachowiec udaje się na działkę i dokonuje niezbędnych pomiarów. Granice nieruchomości znaczy się punktami granicznymi tak, by nie było wątpliwości, gdzie ona przebiega. Na koniec geodeta sporządza protokół wykonanych przez siebie czynności, który stanowi podstawę do uzyskania decyzji o rozgraniczeniu nieruchomości. Dokument ten strony sporu mogą uzyskać od burmistrza, wójta lub prezydenta miasta. Wszystko zależy od lokalizacji danej działki.

Jeśli i Ty zastanawiasz się nad podziałem nieruchomości bądź rozgraniczeniem działki i szukasz sprawdzonego specjalisty, skontaktuj się z biurem geodezyjnym Geoida prowadzonym przez Łukasza Borchardta. Uzyskasz fachową pomoc eksperta w konkurencyjnej cenie!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz