Artykuł sponsorowany

Rozbiórka budynku wg przepisów i w praktyce

Rozbiórka budynku wg przepisów i w praktyce

Rozbiórka budynku to ostatni moment istnienia obiektu budowlanego. Rozbiórka obiektu to rodzaj robót budowlanych, według przepisów Prawa Budowlanego, rodzi zatem konsekwencje w postaci procedur i pozwoleń administracyjnych, które muszą poprzedzić rozpoczęcie robót wyburzeniowych i rozbiórkowych. W przypadku niedopełnienia tychże procedur grożą przewidziane przepisami kary. Aby można było rozebrać budynek należy uzyskać pozwolenie na budowę.

Jakie działania muszą poprzedzać właściwą rozbiórkę budynku?

Zgodnie z nowymi przepisami, pozwolenie na budowę nie jest konieczne dla rozbiórki budynków niebędących zabytkami o wysokości mniejszej niż 8,0m, pod warunkiem, że ich odległość od granicy działki wynosi co najmniej połowę wysokości. W takim przypadku należy jednak planowaną rozbiórkę zgłosić we właściwym urzędzie 30 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Wszelkie roboty zabezpieczające, roboty rozbiórkowe i ewentualne wyburzenia można rozpocząć przed uzyskaniem odpowiednich pozwoleń, lecz tylko w sytuacji gdy budynek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia, i ww. roboty muszą bezpośrednio dotyczyć usunięcia tego zagrożenia. Uzyskanie decyzji administracyjnej zezwalającej na rozbiórkę budynku wiąże się z niewielkimi kosztami na pokrycie opłat skarbowych, wynoszących kilkadziesiąt złotych, w zależności od aktualnego obowiązującego cennika. Osobą odpowiedzialną za prawidłowy przebieg rozbiórki jest, podobnie jak w przypadku budowy budynku – kierownik rozbiórki. Ma on obowiązek prowadzić dziennik budowy – rozbiórki, umieścić na terenie rozbiórki, w widocznym miejscu, tablicę informacyjną, a także zabezpieczyć teren rozbiórki przed wejściem osób niepowołanych i w sposób zgodny ze sztuką budowlaną.



Czynności w trakcie rozbiórki

Rozbiórka może być wykonana na wniosek właściciela budynku, bądź organ nadzoru budowlanego może nałożyć na właściciela taki obowiązek, jeśli obiekt znajduje się w nieodpowiednim stanie technicznym, zwłaszcza zagrażającym katastrofą budowlaną. Może tak być także w przypadku obiektów nieużytkowanych bądź niewykończonych. W ramach robót rozbiórkowych firma budowlana PHUT Krzysztof Nadobnik oferuje zarówno demontaż, jak i wyburzenia, a także kruszenie gruzu maszynami budowlanymi oraz jego wywiezienie. Zgodnie z ustawą o odpadach gruz po robotach rozbiórkowych oprócz wywiezienia, musi także zostać wpisany do Bazy Danych o Odpadach (rejester BDO), pod groźbą grzywny. Wpis winien być dokonany jeszcze przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych. Oprócz rozbiórek murów, dachów i innych elementów części naziemnej budynku, w ramach rozbiórki należy także wykonać usuwanie starych fundamentów. Usługi rozbiórkowe świadczone są przy użyciu ciężkiego sprzętu takiego jak koparki, ładowarki i inne.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz