Roślina, która daje siłę. Jak jeść amarantus?

Roślina, która daje siłę. Jak jeść amarantus?

Amarantus to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Znana była już Majom, Aztekom i Inkom, którzy uważali, że daje ona siłę i męstwo wojownikom. Do Europy trafiła dopiero w XVI w. a jej niezwykłe wartości odżywcze odkryto dużo później. Chcesz wiedzieć, czym jest amarantus i dlaczego warto wprowadzić go do codziennej diety? Poznaj właściwości odżywcze tej rośliny i dowiedz się, jak wykorzystać ją do przygotowania pysznego posiłku.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czym jest amarantus?

Amarantus, zwany też szkarłatem, jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Niegdyś, zamieszkujące ten kontynent plemiona Majów, Azteków i Inków uważały, że daje ona siłę i męstwo walczącym wojownikom. W Europie amarantus pojawił się dopiero w XVI wieku i uważany był za roślinę ozdobną. Dopiero wiele lat później odkryto jego niezwykłe właściwości odżywcze.

W Polsce badania nad fizjologią planowania i możliwością prowadzenia upraw amarantusa rozpoczęły się pod koniec lat 80. XX wieku. Obecnie – z uwagi na właściwości tej rośliny – amarantus określany jest jako „zboże XXI wieku”. Można z niego uzyskać między innymi kaszę, mąkę, płatki i tzw. poppping, czyli amarantus ekspandowany.

Amarantus – niezwykłe właściwości

Amarantus ceniony jest za swoje niezwykłe właściwości i korzystny wpływ na nasze zdrowie. W jego składzie znajdziemy między innymi:

  • aminokwasy egzogenne, czyli białka, których organizm nie jest w stanie syntetyzować samodzielnie, ich niedobór może doprowadzić do wystąpienia zaburzeń jego funkcjonowania,
  • korzystne kwasy tłuszczowe – m.in. kwas linolowy i kwas oleinowy,
  • błonnik pokarmowy – dzięki temu, że amarantus zawiera dużą ilość błonnika, jego nasiona można wykorzystać w diecie bogatoresztkowej, poprawiającej perastyltykę jelit,
  • łatwo przyswajalne żelazo i wapń, za sprawą których amarantus jest doskonały dla kobiet w ciąży, osób starszych i chorujących na niedokrwistość,
  • skwalen – czyli substancję o właściwościach antykoksydacyjnych, przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwalergicznych.

Ponadto amarantus nie zawiera glutenu, dlatego może być wykorzystywany w diecie osób, które chorują na celiakię, z alergią na gluten czy nadwrażliwością.

Jak jeść amarantus?

W sklepach amarantus znajdziemy pod postacią mąki, płatków, oleju tłoczonego na zimno, ziaren oraz poppingu. Możemy zdecydować się również na żywność z jego dodatkiem – ciasteczka, pieczywo czy batoniki.

Jak wykorzystać amarantus w kuchni? Tę roślinę możemy użyć do przygotowania placuszków, naleśników, ciast i ciasteczek a także jako dodatek do pulpetów, kotletów, jogurtów i sałatek. Z kolei amarantus ekspandowany z powodzeniem może zastąpić nam płatki śniadaniowe do mleka.

Ważne jest, by pamiętać, że amarantus sam w sobie jest ciężki, dlatego najlepiej dodawać go w kombinacji z innymi zbożami. Roślinę gotuje się jak kaszę czy ryż. Warto zrobić to na wolnym ogniu pod przykryciem.

Poniżej możesz poznać dwa przepisy na dania z amarantusem.

Kotelty mielone z amarantusem

Przygotuj 500 g mięsa mielonego, 1 jajko, 8 łyżek amarantusa ekspandowanego, 2 łyżki płatków owsianych, sól i pieprz. Wymieszaj wszystkie składniki i dopraw do smaku. Uformuj kotleciki. Piecz je w 200 stopniach przez około 20 minut. Po 10-12 minutach przekręć kotlety na drugą stronę. Podawaj z ulubioną sałatką. Są pyszne zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Placuszki owsiano-amarantusowe

Przygtuj 8 łyżek płatków owsianych, 6 łyżek amarantusa ekspandowanego, 1 jajko, 2 łyżki mleka, łyżeczkę oleju roślinnego. Rozgrzej olej na patelni. Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki, aż do powstania jednolitej masy. Na patelni uformuj małe placuszki. Po usmażeniu podawaj je polane jogurtem naturalnym, ze świeżymi owocami lub masłem orzechowym. 

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży