Artykuł sponsorowany

Rola funkcjonalnych dodatków do żywności w przetwórstwie owocowo-warzywnym - Spółka Ilkow

Rola funkcjonalnych dodatków do żywności w przetwórstwie owocowo-warzywnym - Spółka Ilkow

Produkcja żywności to złożony proces, który wymaga zastosowania wielu różnych składników. Jednym z tych składników są funkcjonalne dodatki do żywności, które mają na celu poprawę jakości produktu. W tym artykule skupimy się na funkcjonalnych dodatkach do żywności związanych z przetwórstwem owocowo-warzywnym oraz poznamy ofertę hurtowni Ilkow.

Rodzaje funkcjonalnych dodatków do żywności stosowanych w przetwórstwie owocowo-warzywnym

Funkcjonalne dodatki do żywności to substancje dodawane do produktów spożywczych w celu poprawy ich jakości lub przedłużenia okresu przydatności do spożycia. Dodatki te można podzielić na dwie kategorie: konserwanty i substancje pomocnicze. Konserwanty są stosowane w celu zapobiegania zepsuciu i zanieczyszczeniu, natomiast substancje pomocnicze są stosowane w celu poprawy tekstury, smaku lub wyglądu produktu. Powszechne środki konserwujące stosowane w przetwórstwie owocowo-warzywnym obejmują dwutlenek siarki, benzoesan sodu, sorbinian potasu i propionian wapnia. Powszechne substancje pomocnicze obejmują pektynę, karagen, gumę celulozową, gumę ksantanową, gumę guar i lecytynę.

Dystrybucją dodatków do żywności zajmuje się firma Ilkow, której hurtownia znajduje się w miejscowości Łozina, na terenie województwa dolnośląskiego. Zaopatruje branżę spożywczą, oferując produkty odpowiadające m.in. za wydłużenie przydatności do spożycia i ustabilizowanie konsystencji artykułów spożywczych. Ilkow sprzedaje konserwanty, regulatory kwasowości, stabilizatory smaku pektyny oraz aminokwasy, witaminy, koncentraty białek i ekstrakty roślinne.

Cel i wpływ funkcjonalnych dodatków do żywności

Głównym celem funkcjonalnych dodatków do żywności jest poprawa bezpieczeństwa, smaku, tekstury i trwałości produktów spożywczych. Mogą być również stosowane w celu zmniejszenia kosztów poprzez ograniczenie odpadów lub zwiększenie wydajności w procesach produkcyjnych. Ponadto mogą być stosowane w celu zwiększenia wartości odżywczej żywności poprzez dostarczenie niezbędnych witamin i minerałów lub zwiększenie biodostępności niektórych składników odżywczych.

Warto wiedzieć, że dodatki do żywności muszą spełniać surowe normy bezpieczeństwa określone przez organy regulacyjne, zanim będą mogły być stosowane w produkcji żywności. Muszą być zatwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), zanim będą mogły być stosowane w Europie. EFSA ocenia każdy dodatek pod kątem potencjalnych zagrożeń dla zdrowia, jak również korzyści dla konsumentów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz