Artykuł sponsorowany

Rola basenu w procesach rehabilitacyjnych

Rola basenu w procesach rehabilitacyjnych

Rola basenu może się okazać nieoceniona w przypadku korygowania wad postawy, dochodzenia do formy po przebytych urazach, a nawet w leczeniu schorzeń psychicznych. Dobroczynne działanie wody na ciało człowieka stanowi doskonałe wsparcie procesów rehabilitacyjnych, dlatego zajęcia gimnastyczne odbywające się na terenie kompleksów basenowych są istotnym czynnikiem powrotu do zdrowia i sprawności.

 

Początki hydroterapii (wodolecznictwa) sięgają starożytności, a w Europie były związane z powstaniem łaźni rzymskich. Już wtedy zauważano pożyteczny wpływ przebywania w wodzie na leczenie niektórych schorzeń. Obecnie aqua rehabilitacja jest stosowana jako uzupełnienie terapii w gabinecie, a w uzasadnionych przypadkach jako osobny proces rehabilitacyjny. Warto jednak zacząć chodzić na basen, zanim zmusi nas do tego przebyta operacja czy uciążliwe bóle kręgosłupa. Wystarczającym powodem jest cały dzień spędzony za biurkiem.

 

Jak aktywność fizyczna w basenie działa na organizm człowieka?

 

Już samo zanurzenie się w wodzie nie pozostaje bez wpływu na ciało człowieka, przede wszystkim przynosi ulgę, odciążając stawy i kręgosłup. Aktywność fizyczna w basenie tylko pomoże zwiększyć pozytywny efekt terapeutyczny. Odczujemy go na bardzo wielu płaszczyznach.

 

Wykonując ćwiczenia w wodzie, jednocześnie wzmacniamy mięśnie i poprawiamy ich ukrwienie, redukujemy masę ciała, pobudzamy przemianę materii, poprawiamy koordynację ruchową i zwiększamy ogólną wydolność organizmu. Środowisko wodne zmniejsza też ryzyko kontuzji i nadmiernego obciążenia układu ruchu. Przykładowo 45-minutowa gimnastyka wodna obciąża nasze stawy w takim samym stopniu co 10-minutowy trening na powietrzu. Jest to ogromna zaleta aktywności fizycznej w wodzie. Podeszły wiek, słaba kondycja, otyłość czy przebyte kontuzje nie są przeciwwskazaniem do ćwiczeń w basenie — wyjaśnia specjalista fizjoterapii z Uzdrowiska Nałęczów.

 

Równie istotne jest oddziaływanie środowiska wodnego na samopoczucie człowieka. Woda, w której się przemieszczamy, masuje nasze ciało, wywołując efekt odprężenia. Pływanie czy gimnastyka wodna wpływają na nas rozluźniająco, łagodzą napięcia, pomagają w odreagowaniu emocji i działają kojąco na układ nerwowy. Nie bez powodu wielu psychoterapeutów poleca regularne korzystanie z pływalni w celu wsparcia procesu wychodzenia z depresji.

 

Pływanie jest także wskazane w przypadku pacjentów po przebytym udarze. Pozwala zwalczać tzw. spastyczność po udarze, czyli bolesne napięcie mięśni. Istnieją też specjalnie opracowane metody pracy z pacjentem w wodzie, które przynoszą poprawę w terapii mózgowego porażenia dziecięcego, stwardnienia rozsianego, ADHD czy choroby Parkinsona. To m.in. metody Halliwick, Watsu czy Bad Ragaz Ring Method.

 

Masaż w basenie

 

Aktywność fizyczną w basenie można uzupełnić masażem wodno-powietrznym, który rozluźni mięśnie, poprawi ukrwienie skóry, dotleni ciało, wspomoże walkę z cellulitem. Tym wszystkim celom służą urządzenia masujące montowane w różnych częściach niecki basenu. Można w ten sposób masować zarówno duże obszary ciała jednocześnie, jak i jego poszczególne części. Z pobytów na terenie kompleksów wodnych specjalizujących się w rehabilitacji czy wellness, z pewnością dobrze znamy:

 

  • gejzery, montowane w dnie basenu, zwykle służące do masowania nóg i stóp;
  • leżanki powietrzne/łóżka bąbelkowe, na których ciało jest masowane pęcherzykami powietrza wydobywającymi się na płaszczyźnie leżanki;
  • armatki wodne, służące zazwyczaj do masażu punktowego wybranych części ciała;
  • kurtyny wodne, przeznaczone do masażu karku i ramion.

Uzupełnienie terapii w gabinecie masażem wodnym i zajęciami na basenie, ma ogromny wpływ na proces rehabilitacji. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, gimnastykę wodną można potraktować także jako działanie profilaktyczne.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz