Artykuł sponsorowany

Rodzaje żurawi samojezdnych stosowanych w budownictwie

Rodzaje żurawi samojezdnych stosowanych w budownictwie

Przy wymagających precyzji pracach budowlanych, a także przy transporcie ciężkich towarów na wysokości wykorzystuje się specjalistyczne maszyny i pojazdy ciężkie, w tym żurawie samojezdne. Przyspieszają one postęp inwestycji budowlanych. Dodatkowo wykonanie niektórych prac byłoby bez nich niemal niemożliwe. Jakie są rodzaje i parametry żurawi samojezdnych? Na co zwrócić uwagę przy wynajmie takich maszyn?

Typologia żurawi samojezdnych

Maszyny nazywane żurawiami samojezdnymi zalicza się do dźwignic, które zostały odpowiednio zabudowane na wzmocnionym podwoziu samochodu ciężarowego. Istnieją również takie ich typy, w których konstrukcja dźwignicy jest umieszczona na specjalnym podwoziu samojezdnym o dwusilnikowym napędzie (maszyny te przypominają podnośniki teleskopowo-przegubowe). Na budowę żurawi samojezdnych składają się takie elementy, jak wyciągarka, wysięgnik wychylny i obrotowy pomost. Nietypowa konstrukcja tych maszyn pozwala na wykonywanie działań transportowych i dźwigowych, przy których podwozie wspierane jest przez wysuwane podpory. Jeśli chodzi o typy żurawi samojezdnych, można je podzielić ze względu na rodzaj podwozia oraz rodzaj napędu. W zależności od rodzaju podwozia wyróżnia się takie maszyny, jak: żurawie samochodowe, żurawie jezdniowo-terenowe, żurawie terenowo-kołowe, a także żurawie gąsienicowe. Dwusilnikowość pozwala z kolei na zastosowanie w żurawiach napędu spalinowo-mechanicznego, spalinowo-elektrycznego bądź spalinowo-hydraulicznego. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się sprzedażą, wynajmem oraz naprawą żurawi samojezdnych, należy do nich m.in. firma Bud-Rom, działająca na rynku od ponad dekady.

Specyfikacja żurawi samojezdnych – parametry techniczne

W przypadku maszyn dźwigowych bardzo ważne jest określenie, jaki sprzęt najlepiej będzie nadawał się do poszczególnych prac inwestycyjnych. Zarówno zakup, jak i wynajem żurawi samojezdnych powinien być poprzedzony analizą parametrów maszyn. Najważniejszy z nich to podawany w [kg] udźwig, który zależy od takich czynników, jak długości wysięgu i wysięgnika oraz jego kąta pochylenia, a także od rodzaju olinowania i sposobu podparcia całego żurawia. Kolejnymi ważnymi wyznacznikami są: moment udźwigu, wysięg dźwignicy, wysokość podnoszenia, głębokość opuszczania, prędkość ruchów roboczych, a także kąt obrotu. Przy ciężkich warunkach budowlanych należy wybrać sprzęt o wysokiej zdolności pokonywania wzniesień. W wypadku wynajmu żurawi samojezdnych warto zwrócić ponadto uwagę na certyfikaty dla pojazdów, a także aktualne przeglądy i zezwolenia Urzędu Dozoru Technicznego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz