Artykuł sponsorowany

Rodzaje wkładów kominkowych

Rodzaje wkładów kominkowych

Planując montaż kominka w domu lub mieszkaniu, trzeba wybrać odpowiedni wkład. Ma to duże znaczenie zarówno z punktu widzenia konstrukcyjnego, jak i estetycznego. Do najpopularniejszych dostępnych na rynku należą wkłady kominkowe z płaszczem wodnym oraz wkłady kominkowe powietrzne. Dowiedz się, na czym dokładnie polega ich działanie oraz jakie są ich najważniejsze zalety, wady i ograniczenia.

Wkłady kominkowe powietrzne 

Wkłady kominkowe powietrzne ogrzewają pomieszczenia poprzez dystrybucję gorącego powietrza. Chłodne powietrze jest pobierane przez otwór umieszczony pod obudową wkładu, a następnie ulega ogrzaniu przy gorącym korpusie. Później, w wyniku działania sił wyporu, a czasem dzięki dodatkowym systemom nadmuchowym, powietrze rozprowadzane jest po całym pomieszczeniu. Urządzenie nie wymaga podłączenia do układu ogrzewania centralnego. Takie wkłady kominkowe są też łatwe do zamontowania. Ich mankamentem jest to, że powietrze nie jest rozprowadzane w sposób równomierny po całym pomieszczeniu.

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym 

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym stanowią wymiennik ciepła, pozwalający na podgrzewanie wody. Płaszcz wodny ma zwykle postać rury, która zainstalowana jest nad paleniskiem. Urządzenia te współpracują ze standardową instalacją ogrzewania centralnego. Decydując się na wykorzystanie takich wkładów, trzeba jednak pamiętać, że ich działanie wymaga ciągłego nadzoru i obsługi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kominki z płaszczem wodnym nie mogą być jedynym źródłem ciepła – ich praca wymaga wsparcia przez inne urządzenia – takie jak na przykład kocioł olejowy lub gazowy, pompa ciepła czy kolektory słoneczne.

Największą zaletą kominków z płaszczem wodnym jest to, że generują niższe koszty niż zwykłe piece. Stanowią także rozwiązanie przyjazne dla środowiska. 

Ponadto – jak wyjaśnia pracownik firmy Madar Kominkikominki z płaszczem wodnym mogą być wykorzystywane do ogrzewania zarówno pomieszczenia, jak i wody użytkowej. Urządzenia te są doceniane także z uwagi na ich walory dekoracyjne. Znakomicie prezentują się w stylowych, eleganckich wnętrzach.

Jak wybrać wkład kominkowy?

Aby dokonać optymalnego wyboru wkładu kominkowego, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką rolę ma pełnić kominek w konkretnym wnętrzu. Kominek może być wykorzystywany jako źródło ciepła – główne lub alternatywne w sezonie przejściowym, bądź stanowić wyłącznie element dekoracyjny, pozwalający na podkreślenie stylu aranżacji danego pomieszczenia. W każdym przypadku kominek powinien zostać wybrany tak, aby pasował do konkretnej przestrzeni, w jakiej będzie umieszczony.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz