Artykuł sponsorowany

Rodzaje wad zgryzu

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu potrafią być prawdziwym utrapieniem dla osób, które z nimi żyją. Ważny jest tu czynnik psychologiczny – krzywy zgryz wpędza w kompleksy, powstrzymuje przed spontanicznym uśmiechaniem się i mówieniem w naturalny sposób, a dodatkowo zniekształca linię ust i całościowy wygląd twarzy. Poznajmy bliżej klasy i rodzaje wad zgryzu.

Trzy klasy wad zgryzu

Zanim przejdziemy do klasyfikacji, należy powiedzieć, że niezależnie od tego, z jaką wadą się zmagamy – podlega ona terapii. Leczenie wad zgryzu jest dziś stosunkowo proste i skuteczne. W najbardziej ogólnym podziale wyróżniamy trzy klasy wad zgryzu.

W przypadku wad klasy pierwszej pozycja zębów dolnych w relacji do górnych jest prawidłowa. Klasa druga obejmuje przypadki, w których zęby górne są wysunięte lub przechylone ku przodowi, dodatkowo ewentualnie dolna warga i broda są cofnięte. W trzeciej klasie wad zgryzu znalazły się te, w których zęby dolne są wysunięte względem górnego łuku.

Cztery rodzaje wad zgryzu

W obrębie tych trzech klas możemy uszczegółowić klasyfikację, wydzielając cztery typy wad zgryzu: tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy. Tyłozgryz to inaczej cofnięcie żuchwy. Przednie zęby nie stykają się, dolne siekacze są oddalone od górnych. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku przodozgryzu. Dolne zęby zachodzą na górne, w rezultacie warga dolna jest wysunięta. Zgryz otwarty to inaczej szczeliny międzyzębowe. Zęby nie zachodzą na siebie w żaden sposób, ponieważ w ogóle się nie stykają. Twarz osoby z taką wadą może być wydłużona. Ostatnim typem wady zgryzu jest zgryz krzyżowy – przekrzywienie łuków zębowych względem linii środkowej ciała

Nieprawidłowości te mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Czasem są one dziedziczne, a czasem powstają np. z powodu ssania palca w dzieciństwie. Niekiedy do wykształcenia wadliwego zgryzu mogą przyczynić się błędy podczas przeprowadzania zabiegów stomatologicznych.

Niezależnie od momentu i przyczyny powstania, wady zgryzu są do skorygowania, choć wymaga to cierpliwości ze strony pacjenta i uwagi ze strony lekarza ortodonty. Profesjonalne leczenie wad zgryzu oferuje www.bochinska.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz