Artykuł sponsorowany

Rodzaje usług ślusarskich

Rodzaje usług ślusarskich

Ślusarz to osoba kojarząca nam się jednoznacznie z dorabianiem kluczy i otwieraniem zatrzaśniętych drzwi. Jednak nie każdy wie, że to nie wszystkie usługi świadczone przez tego specjalistę. Zawód ten ma długą historię i oryginalnie związany był z kowalstwem. Sprawdźcie jakie rodzaje usług świadczy ślusarz.

Historia zawodu ślusarza

Ślusarstwo to zawód, w którego zakres wchodzi przede wszystkim ręczna obróbka metali na zimno. Ma ona na celu tworzenie różnego rodzaju metalowych przedmiotów, ich montaż, a także naprawianie urządzeń technicznych. W tej dziedzinie wykorzystuje się także proste narzędzia z zasilaniem elektrycznym, w tym wiertarki, szlifierki ostrzarki, spawarki elektryczne i szlifierki kątowe.

Ślusarstwo znane było już w starożytności, kiedy to łączyło się z kowalstwem. W późnym średniowieczu powstały w miastach europejskich cechy kowali i ślusarzy. Wtedy w zakres  działalności ślusarza wchodziło wytwarzanie wyrobów metalowych, w tym zamków, kluczy i okuć oraz ostrzenie noży i narzędzi. Rzemiosło ślusarskie wykonywano w ślusarni.

-Znaczenie rzemiosła ślusarskiego zmalało wraz z rozwojem manufaktur, a następnie produkcji przemysłowej. Obecnie zawód ślusarza kojarzy nam się z osobą zajmującą się dorabianiem kluczy oraz otwieraniem zatrzaśniętych drzwi. Mało kto wie, że podstawy zawodu były innezauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę DCD USŁUGI.

Wyposażenie ślusarza

W swoim zakładzie pracy każdy ślusarz posiada w pełni wyposażone stanowisko. Można na nim znaleźć stół ślusarski z zamocowanym imadłem, skrobaki, komplet pilników, piły do cięcia metali, nożyce ręczne i gilotynowe, młotki, wycinaki, przebijaki i wiele innych przyrządów oraz materiałów pomocniczych. Ślusarz wspomaga się także różnymi narzędziami pomiarowymi, takimi jak suwmiarka, kątownik czy czujnik zegarowy.

Jakie usługi świadczy ślusarz?

Obecnie zakres usług ślusarskich jest szerszy, niż w przeszłości. Poza zajmowaniem się zamkami i kluczami, zajmuje się on również montażem, wymianą, naprawą i konserwacją drzwi, bram ogrodzeń oraz okien. Ponadto, zajmuje się też wszelkimi zamknięciami.

Ślusarz w swojej pracy ma do czynienia nie tylko z produktami w całości metalowymi, ale także z rzeczami plastikowymi, drewnianymi i szklanymi, które posiadają metalowe elementy (zamki, łączenia i nawiasy).

W swojej pracy ślusarz musi być precyzyjny. Powinien pracować z wyczuciem, aby nie uszkodzić pozostałych części naprawianych rzeczy (poza otwieraniem zamków metodą mechaniczną). Ponadto, musi być on obeznany z różnymi urządzeniami potrzebnymi mu do wykonywania pracy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz