Artykuł sponsorowany

Rodzaje systemów wentylacyjnych

Rodzaje systemów wentylacyjnych

Wentylacja jest jedną z podstawowych instalacji obecnych w budynku mieszkalnym. Od jej sprawnego działania zależy nie tylko komfort przebywających w nim użytkowników, ale też ich zdrowie. System ten działa poprzez wymianę powietrza, dzięki czemu zachodzi również zmiana jego odczuwalnej temperatury oraz wilgotności. Wentylacja jest procesem naturalnym, który wynika z przepływu powietrza czy różnic w gęstości w zależności od jego temperatury. 

Wentylacja grawitacyjna lub naturalna

Mechanizm naturalnej cyrkulacji powietrza został wykorzystany w wentylacji grawitacyjnej. Jest to system, który działa bez wsparcia urządzeń elektrycznych. Jednym z jego wad jest mała wydajność, zwłaszcza latem i wiosną, ponieważ różnica temperatury powietrza wewnątrz budynku i poza nim jest zbliżona. Nie można także w żaden sposób dostosowywać jej wydajności i działania do potrzeb użytkowników, wskazują pracownicy firmy Dach-Went.

Wentylacja mechaniczna

Drugim rodzajem jest wentylacja mechaniczna, która działa dzięki urządzeniom zawierającym silniki elektryczne tzw. wentylatorom, które generują nawiew powodujący zmiany odczuwalnej temperatury w otoczeniu. Często rozbudowana jest o rekuperator odpowiedzialny za odzysk ciepła. Pozwala więc na odświeżenie powietrza bez zmniejszania odczuwalnej temperatury.

Wentylacja mieszająca

Wentylacja mieszająca opiera się na założeniu łączenia ze sobą mas powietrza o różnych temperaturach, dzięki czemu zanieczyszczenia obecne w zużytym powietrzu zostają rozcieńczone i stopniowo odprowadzone. Nawiewniki, które stanowią element instalacji wentylacyjnej tego typu, pozwalają na szybki i efektywny napływ świeżego powietrza.

Wentylacja wyporowa

Wentylacja wyporowa pozwala na przesuwanie warstw powietrza ku górze. Dzięki temu mechanizmowi istnieje możliwość podziału przestrzeni na trzy sfery. W sferze znajdującej się najbliżej sufitu dochodzi do zwiększenia poziomu zużytego powietrza. Dzięki temu warstwy znajdujące się bliżej domowników zostają oczyszczone.

Wentylacyjne systemy hybrydowe

Istnieją także systemy hybrydowe, które pozwalają na to, aby wykorzystywać wentylację naturalną oraz instalacje mechaniczne i dostosować je do potrzeb użytkowników, ale także warunków atmosferycznych. Często są one wspierane dodatkowo rozwiązaniami elektronicznymi, które pozwalają na zdalną obsługę wentylacji, dzięki czemu czynią ją bardziej bezobsługową oraz wygodną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz