Artykuł sponsorowany

Rodzaje soczewek kontaktowych

Rodzaje soczewek kontaktowych

Nie jest łatwo rozeznać się w ofercie, jaką proponują nam zakłady optyczne, gdy zdecydujemy się na zakup soczewek kontaktowych. Dla kogoś, kto wcześniej nosił klasyczne okulary lub w ogóle nie miał styczności ze szkłami korekcyjnymi może okazać się to kwestią wyjątkowo kłopotliwą. Niniejszy tekst ma na celu rozróżnienie soczewek kontaktowych ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane, przeznaczenie, a także tryb oraz czas użytkowania.

Twarde soczewki kontaktowe

Zasadniczo soczewki kontaktowe można podzielić na dwie główne grupy – soczewki twarde, wykonane ze szkła, oraz miękkie, hydrożelowe. Ta pierwsza grupa, mimo że może nie kojarzyć się zbyt dobrze, jednak dzięki stosowaniu od dłuższego czasu do ich produkcji szkła z organicznego polimetakrylanu nie mają one wiele wspólnego z pierwszymi szkłami kontaktowymi, jakie pojawiły się na rynku.

Nowoczesna soczewka kontaktowa dotyka oka jedynie obrzeżem, natomiast przestrzeń między okiem a soczewką wypełnia płyn łzowy, który dostarcza do oka niezbędnego tlenu.

Dopasowanie twardej soczewki do oka wymaga sporo pracy, a dodatkowo początki noszenia mogą być dosyć niekomfortowe dla użytkownika. Ich główną zaletą pozostaje natomiast trwałość – przy prawidłowym użytkowaniu mogą służyć nawet kilka lat. Są również bardzo proste w konserwacji i czyszczeniu. Twarde soczewki kontaktowe posiadają więcej możliwości leczniczych – nie każdą wadę wzroku można wyleczyć miękkimi. Te ostatnie mogą za to służyć jako dodatkowa warstwa pod soczewki twarde, dając tym samym ulgę oczom. Ważną zaletą twardych soczewek jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia spojówek czy rogówki.

Miękkie soczewki kontaktowe

Miękkie soczewki produkowane są z miękkich materiałów – wyróżniamy soczewki hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Charakteryzują się one świetną przepuszczalnością tlenu oraz są praktycznie niewyczuwalne na oku. Te z zawartością silikonu świetnie przepuszczają tlen, są natomiast nieco sztywniejsze od hydrożelowych.

Dodatkowym aspektem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze soczewek kontaktowych jest czas noszenia. Wyróżniamy zatem soczewki jednodniowe, które świetnie nadają się dla osób, które nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na konserwację i pielęgnację. Soczewki miękkie dzielą się również na dwutygodniowe, miesięczne oraz trzymiesięczne. Z wymiennych to właśnie miesięczne cieszą się największą popularnością.

Oczywiście nawet bogatsi o tę podstawową wiedzę na temat soczewek musimy przede wszystkim kierować się opinią specjalisty. Dobry okulista w salonie optycznym z całą pewnością pomoże podjąć nam właściwą decyzję w doborze odpowiednich szkieł kontaktowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz