Artykuł sponsorowany

Rodzaje rusztowań budowlanych

Rodzaje rusztowań budowlanych

Rusztowania budowlane to konstrukcje niezbędne przy prowadzeniu prac na wysokościach. Mogą mieć one różną wielkość: od dwóch do nawet kilkudziesięciu metrów. Korzysta się z nich nie tylko przy wznoszeniu budynków, ale też przy różnego rodzaju remontach czy malowaniu elewacji. W zależności od rodzaju budynku, miejsca czy charakteru prowadzonych prac w użytku są różne rodzaje rusztowań.

Rusztowania modułowe (systemowe)

Rusztowania budowlane modułowe (systemowe) mają łączenia w stałych punktach znajdujących się w regularnych odstępach. Można je stosować zarówno do prac prowadzonych na zewnątrz budynków (w tym na elewacjach), jak i w ich wnętrzu. Są to konstrukcje wytrzymałe, zdolne do utrzymania dużych ciężarów. Mogą być wykorzystywane również jako rusztowania wolnostojące przy realizacji prac związanych np. z montażem scen czy i trybun.

Rusztowania warszawskie (kolumnowe)

Rusztowania budowlane zaliczane do tej kategorii to lekkie konstrukcje oparte na prostokątnej ramie i pionowych rurach połączonych bezśrubowo. Wykorzystuje się je przy lekkich pracach takich jak malowanie, tynkowanie, murowanie, ocieplarnie budynków, spawanie czy montaż instalacji lub reklam na niewielkiej wysokości. Montaż rusztowań warszawskich jest szybki i łatwy, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Dla dodania im stabilności można je dodatkowo wzmocnić.

Rusztowania rurowo-złączkowe

Rusztowania te składają się ze stalowych rur oraz złączy, podstawek, desek bortnicowych, płyt pomostowych i drabinek przystawnych.  Są to konstrukcje uniwersalne, znajdujące zastosowanie przy pracach różnego typu. Ich wadą jest dość skomplikowany montaż.

Rusztowania przejezdne

Są to konstrukcje zwykle wykonane z aluminium, gdyż ten lekki materiał ułatwia przemieszczanie rusztowania w zależności od potrzeb. Rusztowania przejezdne to rusztowania wieżowe, posiadające kółka i pomost z poręczą. Elementem ich wyposażenia są również stopki, na których można oprzeć rusztowanie podczas pracy. Do montażu rusztowania przejezdnego niepotrzebne są narzędzia.

Rusztowania specjalne

Jak zauważa nasz ekspert ze sklepu AK-PROJEKT, czasem można też zamówić rusztowanie o niestandardowym kształcie i budowie, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta i charakteru prowadzonych prac. Warto też pamiętać, że każde rusztowanie, niezależnie od rodzaju, musi spełniać wymogi prawne dotyczące bezpieczeństwa oraz zostać odebrane przez nadzór techniczny, który to odbiór jest potwierdzeniem zdatności danej konstrukcji do użytkowania. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz