Artykuł sponsorowany

Rodzaje rusztowań budowlanych

Rodzaje rusztowań budowlanych

Z racji zróżnicowanego zapotrzebowania na sprzęt i akcesoria budowlane wymienić można kilka rodzajów rusztowań na podstawie różnych kryteriów. Jest to podział ze względu na sposób użytkowania, materiał wykonania, oraz charakter konstrukcji. Czym charakteryzują się poszczególne typy rusztowań i gdzie znajdują zastosowanie?

Rodzaje rusztowań a sposoby ich użytkowania

Najpopularniejszy podział rusztowań opiera się na przeznaczeniu i sposobie użytkowania konstrukcji. Najczęściej spotykanym typem jest rusztowanie elewacyjne występujące na większości budów oraz przy ocieplaniu, remoncie fasad, tynkowaniu i malowaniu. Konstrukcja musi być przytwierdzona do elementów budynku. Przy remontach budynków, konserwacji i naprawy urządzeń oraz maszyn wykorzystywane jest rusztowanie samonośne, które nie wymaga zastosowania podpór. Trzecim rodzajem jest rusztowanie przejezdne wyposażone w blokowane koła, dzięki czemu cała konstrukcja może przemieszczać się z miejsca na miejsce. Ten rodzaj sprawdza się w naprawach i instalacjach. Profesjonalny wynajem rusztowań o różnych parametrach oferuje producent rusztowań Stalkol.

Rusztowania modułowe i ramowe

Poręcznym i najpopularniejszym typem rusztowań ze względu na konstrukcję są rusztowania modułowe. Złożone są z wielu elementów, które dowiezione na miejsce pracy łączone są w konstrukcję przestrzenną. W skład części wchodzą pionowe stojaki będące podstawowym szkieletem oraz elementy mocowane do specjalnych węzłów. Do tak powstałej podstawy montowane są następnie podesty, belki, poręcze i inne elementy bezpieczeństwa. Alternatywą dla takich rusztowań są konstrukcje ramowe złożone z płaskich ram montowanych poprzecznie. Zawierają mniejszą ilość elementów, jednak znacznie trudniej dopasować je idealnie do remontowanego obiektu.

Stal czy aluminium – jaki materiał rusztowania wybrać?

Ostatnim kryterium podziału jest materiał, z którego wykonane są konstrukcje. W tym przypadku możliwy jest wynajem rusztowań stalowych, odpornych na uszkodzenia i wytrzymałych, które odznaczają się długim okresem użytkowania. Ten rodzaj wykorzystywany jest głównie do prac murarskich, instalacyjnych i wykończeniowych. Drugą opcją są rusztowania z aluminium – znacznie lżejsze od stalowych, dzięki czemu dużo łatwiejszy jest ich transport oraz montaż. Aluminium to materiał nietoksyczny, zatem konstrukcje z tego materiału świetnie sprawdzą się w zakładach spożywczych, przemysłowych i chemicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz