Artykuł sponsorowany

Rodzaje robót ziemnych

Rodzaje robót ziemnych

Inwestycje budowlane czy zmiany przeznaczenia danego terenu wymagają szeroko zakrojonych działań związanych z pracami ziemnymi. Tego typu roboty polegają na usuwaniu, kształtowaniu bądź przemieszczaniu naturalnego podłoża, w zależności od potrzeb wynikających z projektu. Jakie dokładnie rodzaje robót ziemnych wyróżniamy i czym się one charakteryzują?

Wykopy

Do podstawowych zadań wchodzących w zakres robót ziemnych należy wydobywanie gruntu i jego usuwanie. W ten sposób wykonuje się różnego rodzaju wykopy, zarówno wąskoprzestrzenne, jak i szerokoprzestrzenne, tymczasowe oraz trwałe, w zależności od potrzeb wynikających z danego projektu. Najczęściej spotykane rodzaje wykopów to te wykonywane pod inwestycje budowlane, a więc pod budowę fundamentów, np. ław czy stóp fundamentowych. Oprócz tego wykonuje się również wykopy pod różnego rodzaju instalacje np. wodno-kanalizacyjne, elektryczne czy hydrauliczne, gdzie konieczne jest umieszczenie pod ziemią kabli czy rurociągów. Ponadto wykopy liniowe wykonuje się również po budowę dróg, a także rowów melioracyjnych czy linii kolejowych. Do wykonywania wykopów wykorzystuje się koparki.

Kształtowanie gruntu

Roboty ziemne to nie tylko usuwanie gruntu, ale też jego kształtowanie oraz wykonywanie różnego rodzaju budowli i obiektów ziemnych.

Do podstawowych prac w tym zakresie należy formowanie nasypów i skarp o różnym przeznaczeniu. – Mówi przedstawiciel firmy budowlano-transportowej P.W. MAX spod Szczecina, której specjalnością są roboty ziemne oraz wynajem maszyn budowlanych. - Nasypy mogą służyć do kształtowania i zagęszczenia gruntu pod inwestycje budowlane, np. przy budowie dróg. Do tego typu robót ziemnych zaliczamy również skarpowanie terenu, mikroniwelacje, a także profilowanie, korytowanie, hałdowanie oraz kształtowanie podłoża. W tym celu również wykorzystuje się nowoczesne modele koparek.

Inne

Do innych prac ziemnych zaliczamy m. in.:

  • Wywóz wykopywanych i usuwanych materiałów – ziemi, gruzu, piasku itp.
  • Wymiany gruntu i gleby, w tym również ziemi ogrodowej;
  • Rekultywacja i odnawianie terenów;
  • Układanie i rozbieranie płyt, np. drogowych czy betonowych.

Prace ziemne tego typu mogą być wykonywane ręcznie, częściej jednak wykorzystuje się w tym celu specjalistyczne maszyny, w tym koparki i koparko-ładowarki, a także wywrotki i ładowarki. Profesjonalnie wykonane roboty ziemne to podstawa każdej inwestycji i niezbędne przygotowanie do dalszych etapów realizacji projektu, czy to budowy domu, drogi, czy też prac rozbiórkowych bądź rekultywacyjnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz