Artykuł sponsorowany

Rodzaje protez zębowych

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe są przeznaczone dla osób, które straciły część lub całe uzębienie. Dzięki nim pacjenci gabinetów stomatologicznych odzyskują nie tylko piękny uśmiech, ale mogą też znowu przeżuwać pokarmy. Po ich założeniu kończą się także wszystkie problemy z artykulacją wyrazów. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów protez zębowych. Czym się one charakteryzują?

Kiedy konieczne jest zastosowanie protezy zębowej?

Nowoczesne techniki stomatologiczne dążą do tego, aby uratować każdy, nawet najbardziej zniszczony ząb. Jednak kiedy konieczna jest jego ekstrakcja, dentyści kładą ogromny nacisk na to, aby braki w uzębieniu zostały szybko zastąpione przez protezę. Dlaczego tak się dzieje?

Problem braku zęba to nie tylko kwestia estetyki. Stan ten niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji. Osoba, która straciła zęby, ma trudności z przeżuwaniem pokarmów. Jest to prosta droga do problemów z układem pokarmowym. Ponadto pozostałe zęby, które mają zbyt dużo miejsca wokół siebie, pochylają się, rozsuwają, co powoduje kłopoty ze zgryzem oraz funkcjonowaniem stawów żuchwowo-skroniowych.

Obecnie protezy zębowe wyglądają dokładnie tak jak naturalne uzębienie. Muszą być jednak bardzo starannie, precyzyjnie wykonane, aby ich obecność w jamie ustnej nie wywoływała dyskomfortu lub bólu u pacjenta.

Protezy zębowe – czym charakteryzują się ich poszczególne rodzaje?

Podstawowym kryterium podziału protez jest to, czy są na stałe przytwierdzone do innych zębów, czy też można jest swobodnie wyjmować. W ten sposób wyróżnia się protezy stałe oraz ruchome.

„Protezy stałe to komfortowe rozwiązanie dla pacjenta z ubytkami w uzębieniu. Ich przewaga nad protezami ruchomymi polega na tym, że nie trzeba pamiętać o ich zakładaniu i nie wymagają one stosowania specjalnych klejów” – mówi ekspert z gabinetu stomatologicznego Dentatus.

Protezy stałe mocuje się do zdrowych zębów pacjenta przy użyciu cementu. Należą do nich mosty protetyczne, które uzupełniają brak kilku zębów, pojedyncze korony, a także wkłady korzeniowe czy koronowo – korzeniowe.

Natomiast do protez ruchomych zalicza się:

  • protezy częściowe – są to protezy szkieletowe, które mocuje się do zdrowych zębów przy pomocy dyskretnych zatrzasków. Ich noszenie gwarantuje rozłożenie obciążenia związanego z żuciem zbliżonego do tego, jakie występuje przy kompletnym naturalnym uzębieniu
  • protezy całkowite – wykonuje się je z akrylu. Są stosowane, kiedy pacjent stracił wszystkie zęby
  • protezy nakładkowe – protezy te są oparte na korzeniach własnych zębów. Stosuje się je u pacjentów z resztkowym uzębieniem.

Do noszenia protezy ruchomej trzeba się przyzwyczaić. Na początku należy powoli przeżuwać pokarmy i jeść małymi kęsami.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz