Artykuł sponsorowany

Rodzaje prac ziemnych

Rodzaje prac ziemnych

Jednym z pierwszych etapów realizacja każdej inwestycji budowlanej, jest odpowiednie przygotowanie gruntu – nadanie mu odpowiedniego kształtu lub stworzenie możliwości wykonania elementów i instalacji podziemnych. Przygotowania tego typu ogólnie nazywa się pracami ziemnymi – te dzielimy na kilka różnych rodzajów. Na czym one polegają i w jakim celu się je przeprowadza?

Wykopy

Kiedy mowa o pracach ziemnych, jednym z pierwszych skojarzeń są wykopy, czyli prace polegające na wydobywaniu ziemi z danego obszaru, a następnie usuwania urobku. Efektem są zagłębienie w gruncie, które możemy podzielić na:

  • Wąskoprzestrzenne
  • Szerokoprzestrzenne
  • Trwałe
  • Tymczasowe

Zazwyczaj wykopy wykonuje się pod budowę różnego rodzaju fundamentów, między innymi ław oraz stóp. Pozostałe zastosowania wykopów to między innymi budowa elementów instalacji wodno-kanalizacyjnych (szamba, studnie głębinowe, rury wodociągowe i sanitarne, podziemnych zbiorników na wodę deszczową), elektrycznych oraz hydraulicznych – w wykonywanych wykopach umieszcza się elementy tych instalacji, między innymi kable i rurociągi).

- Specyficzną odmianą wykopów są wykopy liniowe, które wykonuje się pod budowę dróg, linii kolejowych czy rowów melioracyjnych – mówi przedstawiciel firmy budowlanej Raf-bud, działającej w województwie kujawsko-pomorskim.

Kształtowanie gruntu

Do kształtowania gruntu zaliczamy wszelkie prace zmierzające do nadania danemu obszarowi pożądanego kształtu. Prace te to między innymi:

  • Makro i mikroniwelacja terenu – czyli jego wyrównanie, usuwanie (niwelowanie) wypiętrzeń oraz zagłębień.
  • Tworzenie nasypów i skarp – wypiętrzenia tego typu są niezbędne między innymi w budowie torów kolejowych oraz dróg szybkiego ruchu.
  • Korytowanie i profilowanie gruntu – wykonywane jest między innymi w celu przygotowania podłoża pod nawierzchnię, np. kostkę brukową.
  • Hałdowanie – to gromadzenie luźnego urobku na tzw. hałdzie, skąd może on zostać później zabrany i wykorzystany. Prace te wykonuje się między innymi w kopalniach oraz hutach.

Inne prace ziemne

Poza wykopami i czynnościami mającymi na celu kształtowanie gruntu, do prac ziemnych zaliczamy również wiele innych zadań, między innymi rozbiórkę starych dróg, rekultywację i odnawianie terenów, wymianę gruntu czy wreszcie wywóz urobku. W dzisiejszych czasach znaczną większość wymienionych prac ziemnych wykonuje się przy użyciu specjalistycznych maszyn, takich jak ładowarki, koparko-ładowarki oraz wywrotki do transportu urobku – znacznie skracają one czas potrzebny do wykonania wszystkich prac oraz zmniejszają koszty pracownicze. Ręczne wykonywanie prac ziemnych jest możliwe, lecz ze względu na czasochłonność i duże koszty wykonywane są one jedynie w ograniczonym zakresie, wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie ciężkiego, mechanicznego sprzętu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz