Artykuł sponsorowany

Rodzaje powszechnie stosowanych aparatów słuchowych

Rodzaje powszechnie stosowanych aparatów słuchowych

Niedosłuch w znaczącym stopniu utrudnia funkcjonowanie, a często tez jest niemożliwy do wyleczenia. Pacjenci cierpiący na problemy ze słuchem nie mają innej możliwości poza używaniem aparatu słuchowego. Podobnie jak okulary, musi być on dobierany indywidualnie, ponieważ nie ma dwóch identycznych wad słuchu. Audioprotetyka oferuje tu kilka rozwiązań, wśród których można dopasować to właściwe dla konkretnego przypadku.

Cyfrowe i analogowe

Określenia te kojarzymy raczej z nadawaniem sygnału telewizyjnego, ale mają one jednak odniesienie w protetyce słuchu. Oba rodzaje aparatów słuchowych – cyfrowe i analogowe, a także inne – znajdziemy w ofercie firmy Has z Olsztyna.

Wyboru rodzaju aparatu słuchowego dokonujemy na podstawie wyników audiometrii, czyli badania słuchu oraz zlecenia od lekarza laryngologa. Badanie słuchu jest bezpłatne i każdy powinien wykonywać je regularnie, a to dlatego, że wady słuchu są niezwykle trudne do wykrycia. Nasz umysł „domyśla się dźwięków”, przez co nie jesteśmy w stanie w porę zauważyć, kiedy przestajemy słyszeć poprawnie.

Cyfrowe aparaty słuchowe wykorzystują miniaturowe procesory, których moc obliczeniowa jest zbliżona do komputerowego procesora klasy Pentium. Procesor aparatu próbkuje sygnał dźwiękowy – mowę, muzykę, hałas tła – kilkadziesiąt razy na sekundę. Dźwięk ten jest następnie analizowany, wzmacniany i odtwarzany z głośnością odpowiednią dla pacjenta.

Tańszą alternatywę stanowią analogowe aparaty słuchowe. W tym rozwiązaniu możliwa jest regulacja parametrów dla danego ubytku słuchu. Głośność jest regulowana w zależności od warunków otoczenia, co umożliwia potencjometr. Dźwięk w analogowych aparatach przetwarzany jest w kilku etapach, co prowadzić może do zniekształcenia pierwotnego sygnału.

Wewnątrzuszne i wewnątrzkanałowe

Te dwa rozwiązania pozwalają wyeliminować konflikt między estetyką a walorami technicznymi. Aparaty wewnątrzuszne zapewniają o wiele większą dyskrecję niż tradycyjne zauszne, ale wymagają też większej precyzji obsługi i uwagi przy pielęgnacji. Obudowa aparatu w tym przypadku wykonywana jest na podstawie wycisku z ucha pacjenta, dzięki czemu są idealnie dopasowane kształtem i rozmiarem do budowy przewodu słuchowego.

Całkowicie ukryte w owym przewodzie słuchowym są natomiast wewnątrzkanałowe aparaty słuchowe. Za niewątpliwe zalety uznać należy w przypadku tego rozwiązania lepszą orientację dźwiękową, zmniejszony szum wiatru oraz pełną możliwość korzystania z telefonów lub słuchawek. Konieczne jednak będą duża sprawność manualna i dokładna pielęgnacja.

Odpowiednia pielęgnacja

Niezależnie od rodzaju aparatu słuchowego w każdym przypadku konieczna będzie jego pielęgnacja. Dobrze dobrane środki pozwolą skutecznie ochronić aparat czy wkładkę uszną przed czynnikami otoczenia. Pacjenci mogą wybierać wśród przeznaczonych do tego produktów takich jak gruszki i kapsułki osuszające, czy też spray lub chusteczki czyszczące.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz