Artykuł sponsorowany

Rodzaje podnośników warsztatowych

Rodzaje podnośników warsztatowych

Podnośnik samochodowy to bez wątpienia jeden z nieodzownych elementów wyposażenia każdego warsztatu samochodowego. Dostępne obecnie podnośniki gwarantują doskonałą wygodę podczas pracy mechanika czy wulkanizatora, są niedrogie, a ich montaż i użytkowanie nie wymagają tak dużo miejsca, jak budowa kanału warsztatowego. Przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom podnośników.

Podnośniki warsztatowe kolumnowe

Podnośniki kolumnowe należą zdecydowanie do najpopularniejszychmówi specjalista z firmy Best-Products. Wśród nich możemy wyróżnić podnośniki jedno-, dwu- i czterokolumnowe, przy czym w większości warsztatów spotkamy się właśnie z wersją skonstruowaną na dwóch kolumnach.

Unoszenie pojazdu na podnośniku dwukolumnowym odbywa się dzięki wykorzystaniu 2 par ramion regulowanych przegubowo, które zamontowane są na specjalnych wózkach, poruszających się po prowadnicach kolumn. Dzięki takiej konstrukcji, możliwe jest zwolnienie kół i zawieszenia pojazdu na czas prac warsztatowych.

Inaczej rzecz ma się w przypadku urządzeń czterokolumnowych, które są zasadniczo podnośnikami najazdowymi. Oznacza to, że pojazd jest unoszony na kołach, stojących na płytach najazdowych, z których jedna jest płytą przesuwną, co pozwala na dostosowanie szerokości podnośnika do rozstawu kół różnych pojazdów odwiedzających warsztat.

Podnośniki warsztatowe nożycowe

Kolejnym rozwiązaniem bardzo chętnie stosowanym w nowoczesnych warsztatach samochodowych są podnośniki nożycowe. Ich olbrzymią zaletą jest jeszcze większa oszczędność miejsca. Płyty najazdowe mogą być montowane na powierzchni posadzki lub wpuszczane w jej zagłębienie, dzięki czemu umieszczenie pojazdu na podnośniku staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Wśród nożycowych podnośników warsztatowych wyróżniamy modele podprogowe i najazdowe. Podnośniki podprogowe zalicza się zwykle do typowo obsługowych, ponieważ unoszenie pojazdu skutkuje automatycznie zwolnieniem kół. Podnośniki najazdowe najczęściej wykorzystywane są z kolei podczas diagnostyki, jednak niektóre z nich posiadają dodatkową parę nożyc, służących do podprogowego podnoszenia pojazdu, co zwiększa możliwości manewru mechanika.

Podnośniki warsztatowe stemplowe

Podnośniki stemplowe (nazywane też kasetowymi, słupowymi i teleskopowymi) należą do najdroższych i najbardziej nowoczesnych. Urządzenia tego rodzaju występują w wielu wariantach, jednak unoszenie pojazdu zawsze realizowane jest poprzez tłok, wysuwający się z kasety umieszczonej pod posadzką warsztatu. Podnośnik stemplowy jest bardzo cichy, oszczędny (pobór energii następuje wyłącznie podczas podnoszenia auta) i zapewnia całkowicie swobodny dostęp do podwozia pojazdu.

Powyżej dokonaliśmy wyłącznie pobieżnego przeglądu warsztatowych podnośników wysokiego unoszenia, uwzględniając podział ze względu na ich konstrukcję, a pomijając kwestię rodzaju wytwarzanej siły unoszącej i sposobu przeniesienia napędu. Warto zauważyć, że w mniejszych warsztatach, zakładach wulkanizacyjnych i do zastosowań prywatnych, świetnie sprawdzą się mniejsze urządzenia przenośne, czy pneumatyczne podnośniki niskiego unoszenia, również dostępne w ofercie Best-Products.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz