Artykuł sponsorowany

Rodzaje nagrzewnic do powietrza i ich charakterystyka

Rodzaje nagrzewnic do powietrza i ich charakterystyka

Utrzymanie wysokie temperatury wewnątrz budynków jest ważne nie tylko ze względu na komfort osób w nich przebywających. W wielu branżach jest to ważne na przykład dla utrzymanie prawidłowości w procesach produkcji lub dla stworzenia odpowiednich warunków przechowywania produktów. Tam, gdzie nie jest możliwe zastosowanie instalacji grzewczej, dobrym rozwiązaniem są nagrzewnice powietrza. Oto ich krótka charakterystyka.

Jak działają nagrzewnice?

Zasada działania wszystkich nagrzewnic powietrza – niezależnie od ich rodzaju – jest bardzo podobna. Urządzenia te bazując na wykorzystaniu wymuszone obiegu powietrza – posiadają wentylator, który zasysa powietrza z pomieszczenia i kieruje je do komory grzewczej, gdzie zostaje ono ogrzane. Ogrzewanie dokonuje się w kontakcie z wymiennikiem ciepła, w którym krążą gorące spaliny (dotyczy nagrzewnic olejowych), bądź grzałką (w nagrzewnicach elektrycznych). Nagrzewnice gazowe i niektóre olejowe nie posiadają wymiennika i powietrze nagrzewane jest bezpośrednio od płomienia. Następnie gorące powietrze zostaje skierowane z powrotem do pomieszczenia.

Różnego rodzaju nagrzewnice powietrza znaleźć można w ofercie firmy Agroprzem.

Nagrzewnice elektryczne

To rozwiązanie stosowane przede wszystkim przy ogrzewaniu pomieszczeń o stosunkowo niewielkiej kubaturze i pozbawionych dobrej wentylacji. Sprawdzą się na przykład w małych sklepach, kioskach, warsztatach i garażach, a także jako dodatkowe źródło ciepła w domach. Wynika to z ich głównej zalety, a mianowicie zerowej emisji spalin. Poważny minus tego rozwiązania to z kolei koszty eksploatacji, spowodowane ceną energii elektrycznej. Ogrzewanie przy ich pomocy większych pomieszczeń jest nieopłacalne. `

Nagrzewnice gazowe

Powietrze ogrzewane jest w nich poprzez bezpośredni kontakt z płomieniem powstającym ze spalania gazu. W drugim przypadku spaliny mieszają się z powietrzem i przedostają do pomieszczenia. To powoduje, że nie sprawdzą się one do ogrzewania pomieszczeń zamkniętych lub bez odpowiednio wydajnej wentylacji – nadmiar tlenku węgla w powietrzu grozi zaczadzeniem, a para wodna zawarta w spalinach może osadzać się na ścianach, prowadząc do rozwoju pleśni i grzybów. Niemniej nagrzewnice gazowe są tanie w eksploatacji i wydajne.

Nagrzewnice olejowe

Pod względem wydajności to rozwiązanie najlepsze na rynku. Podobnie jak nagrzewnice gazowe mogą ogrzewać powietrze bezpośrednio od płomienia (co skutkuje największą wydajnością) lub z wykorzystaniem wymiennika ciepła. Kosztem ograniczenia wydajności w tym drugim przypadku zwiększa się bezpieczeństwo oraz wszechstronność urządzenia – po podłączeniu systemu odprowadzania spalin może ono być stosowane do ogrzewania dużych pomieszczeń każdego rodzaju.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz