Artykuł sponsorowany

Rodzaje nadproży, czyli jak budować bez błędów!

Rodzaje nadproży, czyli jak budować bez błędów!

Solidność konstrukcji to kluczowy element podczas budowy każdej nieruchomości. Nie jest to możliwe bez nadproży, które są niezbędnym elementem wzmocnienia otworów drzwiowych i okiennych. Zastanawiasz się, jakie pełnią funkcję nadproża oraz jakie mają rodzaje? Tego dowiesz się w naszym artykule. Przeczytaj go uważnie, aby nie popełnić żadnego błędu.

Czym jest nadproże?

Zastanawiasz się, czym dokładnie jest nadproże? To element konstrukcyjny budynku, który jest umieszczony nad bramą garażową, otworem okiennym lub drzwiowym. Przenosi on ciężar znad otworu na sąsiadujące ściany, przez co eliminuje ryzyko zawalenia się muru.

Podział nadproży ze względu na materiały:

  • nadproża żelbetowe – wykonane z mieszanki wody, kruszywa i cementu, wzmocnione stalowym zbrojeniem;

  • nadproża prefabrykowane – dość łatwe w montażu, powstają z belek;

  • nadproża stalowe – tworzą je belki stalowe;

  • nadproża strunobetonowe;

  • nadproża w kształcie litery U;

  • nadproża drewniane.

Elementy te montuje się na etapie budowy konstrukcji budynku, a wybór konkretnego rodzaju nadproża powinien być uzależniony od grubości ścian, ilości kondygnacji oraz rozmiarów wnęki.

Najczęściej wybierane nadproża?

W obecnych czasach większość firm budowlanych oraz inwestorów wybiera gotowe nadproża, które są dostępne w wielu wariantach długości. Idealnie sprawdzają się w różnych konstrukcjach, a ich montaż nie wymaga wiele wysiłku. Jedną z firm, które oferuje nadproża betonowe, strunobetonowe i ciepłe jest Bud-Rom z Krakowa.

Nadproża mogą być również wylewane na mokro na miejscu budowy. Takie rozwiązanie wymaga najpierw deskowania, zbrojenia, a także podparcia konstrukcji stemplami budowlanymi. Nadproża betonowe obciąża się po upływie około 20 dni od ich wykonania.

Jeśli chcesz maksymalnie skrócić czas budowy, wybierz nadproża prefabrykowane. Najczęściej występują one w formie litery L. W przypadku, gdy nie wiesz, na co się zdecydować warto zasięgnąć porady eksperta i zdać się na jego fachową wiedzę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz