Artykuł sponsorowany

Rodzaje materiałów spawalniczych

Rodzaje materiałów spawalniczych

Od czasu pojawienia się na rynku, spawanie powoli stawało się główną metodą łączenia ze sobą elementów metalowych – obecnie wykorzystywana jest ona powszechnie między innymi w budownictwie, motoryzacji i innych dziedzinach inżynierii. I choć spawanie nie wydaje się bardzo skomplikowane, to w rzeczywistości wymaga od wykonującej je osoby sporej wiedzy, między innymi na temat stosowanych materiałów.


Druty spawalnicze

Wykorzystywane są przy spawaniu opartym o wykorzystanie gazów osłonowych – MIG, wykorzystującej osłonę z gazów obojętnych, przykładowo argonu lub helu, oraz MAG, wykorzystującej bazującej na wykorzystaniu dwutlenku węgla i innych gazów aktywnych.

- W obu przypadkach otulina z gazu ma za zadanie osłonić tzw. jeziorko spawalnicze przez kontaktem z powietrzem atmosferycznym, które może przyczyniać się do jego utleniania – mówi specjalista firmy Nevinox - Niemniej metody MIG i MAG znajdują zastosowanie w innych sytuacjach – po metodę MIG sięga się gdy do zespawania mamy metale nieżelazne i ich stopy, np. miedź i brąz, z kolei po metodą MAG podczas spawania różnych gatunków stali.


Dobór drutu odbywa się przede wszystkim z uwzględnieniem jego średnicy – im grubszy jest spawany materiał, tym większa powinna być średnica zastosowanego drutu. Ponadto powinno uwzględnić się pozycję spawania oraz rodzaj spawanego materiału. W procesie spawania drut topi się, tworząc w ten sposób wspomniane jeziorko.


Pręty

W przeciwieństwie do drutów nie ulegają stopieniu, dlatego stosowane są wyłącznie przy spawaniu metodą TIG – czyli spawaniu nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór różnego rodzaju prętów – niskostopowych, wysokostopowe i niestopowe, przeznaczone do spawania aluminium lub metali kolorowych, a także wykazujące podwyższoną odporność na korozję lub wysoką temperaturę. Metoda TIG cieszy się sporym uznaniem ze względu na wysoką jakość spawu – zarówno przy spawaniu manualnym, jak i maszynowym – oraz wszechstronne zastosowanie. Niestety, nie jest zbyt wydajna.


Elektrody

Ostatnią kategorię materiałów spawalniczych możemy podzielić na kilka rodzajów, w zależności od ich zastosowania i właściwości. Mamy zatem elektrody w otulinie kwaśnej, zawierającej dużą ilość tlenków żelaza, elektrody w otulinie zasadowej, których głównych składnikiem są węglany wapnia i magnezu oraz elektrody w otulinie rutylowej – w ich skład wchodzi rutyl oraz odtleniacze. We wszystkich przypadkach otulina pełnią rolę topnika – pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają gazy osłonowe i żużel, który chroni świeże spoiwo przed kontaktem z powietrzem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz