Artykuł sponsorowany

Rodzaje kruszyw budowlanych

Rodzaje kruszyw budowlanych
Kruszywami nazywamy różnego rodzaju materiały sypkie, które stosowane są powszechnie w produkcji zapraw murarskich i betonów, a także nawierzchni drogowych. Można śmiało stwierdzić, że jest to podstawowy materiał wykorzystywany w sztuce budowlanej, bez którego wykonanie większości obiektów nie byłoby możliwe. Ze względu na swoje właściwości fizyczne oraz pochodzenia, kruszywa możemy podzielić na kilka kategorii.

Kruszywa naturalne

Do tej kategorii zaliczamy wszystkie kruszywa, które nie powstały w wyniku sztucznych procesów produkcyjnych, nie były poddawane obróbce termicznej, ani nie są wytwarzane w procesie recyklingu innych materiałów. Dzielimy na dalsze podkategorie, czyli:

  • Żwirowe – są to kruszywa, które powstały w wyniku naturalnej erozji skały
  • Łamane – powstające podczas rozdrabniania skał przy użyciu urządzeń mechanicznych.

Kruszywa naturalne pozyskuje się najczęściej metodą odkrywkową lub wyławia z dna rzek i jezior. Wiodącym dostawcą tego typu kruszyw jest kopalnia kruszyw Topaz.

Kruszywa sztuczne

Do tej kategorii zaliczamy materiały pochodzenia mineralnego, które zostały poddane procesom produkcyjnym takim jak obróbka termiczna lub powstały w wyniku recyklingu innych nieorganicznych materiałów budowlanych – takich jak gruz.

Podział za względu na parametry fizyczne

Kruszywa można podzielić na kilka rodzajów również biorąc pod uwagę ich właściwości fizyczne, przede wszystkim wielkość – w branży używa się często określenia ziarnistość. Wyróżnia się 5 stopni uziarnienia kruszyw.

  • Drobne – do tej kategorii zaliczamy kruszywa o długości ziaren mniejsze bądź również 4 mm
  • Grube – wielkość ziarna to co najmniej 4 na 2 mm
  • Mieszanki kruszywa naturalnych – do tego kategorii zalicza się kruszywa, których uziarnienie mieści się w zakresie od 0 do 8 mm
  • Wypełniacze – kruszywa, których większość ziaren można przesiać przez sito o wielkości oczek 0,063mm
  • kruszywa o uziarnieniu ciągłym – mieszanka kruszyw drobnych i grubych, których ziarnistość mieści się w przedziale od 0 do 63mm

Konkretne rodzaje kruszyw

Wśród kruszyw wymienić możemy dwa rodzaje, które cieszą się szczególnie dużym zastosowaniem. Pierwszym z nich to żwir, który wykorzystuje się często w charakterze podkładu do budowy dróg. Żwir to otoczaki skały osadowej o średnicy od 2 mm do kilku centymetrów. Wydobywa się go najczęściej z dna rzek lub z dna morza. Piasek to z kolei skała osadowa, złożona z niezwiązanych ziaren mineralnych, między innymi kwarcu. Wielkość ziaren mieści się w zakresie od 0,05 do 2 mm. Wykorzystuje się go m.in. do produkcji betonu, tynków, zapraw murarskich – podobnie jak żwir zwykle wydobywany jest z dna rzek i innych zbiorników wodnych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz