Artykuł sponsorowany

Rodzaje kotłów centralnego ogrzewania

Rodzaje kotłów centralnego ogrzewania

Kotły centralnego ogrzewania przystosowane są do spalania paliw stałych, takich jak np. węgiel czy drewno. Za ich pomocą można ogrzać nie tylko pomieszczenia, ale także wodę użytkową. Istnieje wiele modeli kotłów centralnego ogrzewania, a ich wybór powinien być podyktowany przeznaczeniem, osobistymi preferencjami oraz z uwzględnieniem budżetu. Wyjaśniamy, jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami kotłów centralnego ogrzewania.

Kotły jedno- i dwufunkcyjne

Podstawowe zróżnicowanie kotłów centralnego ogrzewania zależy od ich funkcjonalności. Zadaniem kotłów jednofunkcyjnych jest ogrzanie pomieszczeń w danym budynku. Natomiast kotły dwufunkcyjne oprócz ogrzewania wnętrz, służą także do podgrzewania wody użytkowej. Kotły tego typu doskonale sprawdzają się w domach jednorodzinnych i są bardzo ekonomiczne. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści i pozwala na spore oszczędności na rachunkach za prąd. Dzięki kotłom dwufunkcyjnym możemy bowiem częściowo lub całkowicie zrezygnować z korzystania z bojlera elektrycznego.

Produkcją różnego typu wysokiej jakości kotłów centralnego ogrzewania zajmuje się firma Kotły S.A.M. z Pleszewa w woj. wielkopolskim.

Różne podajniki

W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się kotły wyposażone w automatyczne podajniki. Tego typu kotły różnią się między sobą zastosowanym mechanizmem podawania opału. Wyróżniamy kotły z podajnikiem retortowym, rynnowym lub tłokowym. Wybór odpowiedniego kotła powinien zależeć od rodzaju opału, jaki będzie w nim spalany. W przypadku kotłów na węgiel najlepiej sprawdzą się podajniki tłokowe.

Kotły dolnego i górnego spalania

Na rynku dostępne są kotły z możliwością dolnego lub górnego spalania. W kotłach ze spalaniem dolnym możliwe jest dopalanie spalin. Posiadają one wydzieloną komorę spalania w tylnej lub dolnej części komory zasypowej. Największą popularnością cieszą się natomiast urządzenia grzewcze wyposażone w komorę górnego spalania. W kotłach tego typu najlepszą moc grzewczą uzyskamy wykorzystując gruby węgiel. W kotłach z górnym spalaniem paliwo dostarczane jest od góry, a powietrze spalania dochodzi od dołu, dzięki czemu uzyskujemy jednolity ogień, bez możliwości jego regulowania.

Istnieją też kotły łączące w sobie obie funkcje – spalanie dolne i górne. Stanowią one pewnego rodzaju hybrydę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz