Artykuł sponsorowany

Rodzaje i zastosowanie węży strażackich

Rodzaje i zastosowanie węży strażackich

Węże strażackie należą do podstawowych elementów armatury pożarniczej. To właśnie za ich pomocą strażacy podają środek gaśniczy podczas gaszenia pożaru. Węże stosowane przez straż pożarną podzielić można na ssawne oraz tłoczne – sprawdź, czym różnią się te rodzaje węży. Dowiedz się też, jak należy dbać o wąż strażacki, by pozostał w pełni sprawny przez długi czas.

Węże strażackie tłoczne i ssawne – najważniejsze różnice

Węże strażackie dzielimy przede wszystkim na ssawne oraz tłoczne. Węże ssawne wykorzystuje się do zasysania wody ze zbiornika, przy pomocy motopomp. Ich specjalistyczna budowa – węże te oplecione są drutem – sprawia, że węże tego typu nie spłaszczają się podczas pobierania środka gaśniczego, co ma ogromny wpływ na szybkość procesu gaszenia pożaru.

Węże tłoczne służą natomiast do tłoczenia wody od motopompy do prądownicy. Prądownica jest elementem armatury pożarniczej, z którego wydobywa się strumień gaśniczy. Węży tego typu używa się zazwyczaj do gaszenia niewielkich pożarów – za ich pomocą można szybko i skutecznie ugasić ogień. Duże węże tłoczne wykorzystuje się także do tworzenia linii gaśniczych.



Podział węży strażackich ssawnych

Węże ssawne pełnią rolę przewodu między zbiornikiem a pompą wodną. Zazwyczaj mają 75, 110 albo 150 mm średnicy i są oplecione drutem. Funkcją drutu jest ochrona węża przed spłaszczeniem i odkształceniem przy pobieraniu wody ze zbiorników otwartych. Są to węże dość krótkie o długości 1.6 lub 2.4 m. W ofercie producenta węży pożarniczych oraz specjalistycznych – firmy Bogdan Gil znaleźć możesz dwa rodzaje węży o średnicy 110 milimetrów, które doskonale sprawdzają się do ssania i tłoczenia wody lub wodnych roztworów środków gaśniczych o podciśnieniu do 0,063 MPa:

  • węże z wewnętrzną warstwą gumową SBR,
  • węże ssawne zbrojone z PCV.

Pierwszy rodzaj węży ssawnych doskonale sprawdza się w zakresie temperatur od -30°C do 70°C, wykonany jest z gumy i wzmocniony tekstylnie oraz przy użyciu spirali z drutu stalowego. Węże zbrojone natomiast mają szkielet wykonany ze zmiękczonego PCV i wzmocnione są twardym PCV. Taka konstrukcja sprawia, że są one jednocześnie elastyczne i bardzo odporne.

Rodzaje węży tłocznych

Na rynku dostępnych jest też kilka rodzajów węży tłocznych, które przyłącza się do auto- lub motopompy. Dzięki możliwości zastosowania specjalistycznych łączników do węży można za ich pomocą stworzyć zespoły gaśnicze z prądownicami, wężami ssawnymi lub hydrantami. Węże te mają długość około 15-20 m, są lekkie, łatwe w obsłudze i transporcie. Na rynku dostępne są węże tłoczne wykonane z:

  • białego jedwabiu poliestrowego – lekkie, elastyczne, z wkładką wewnętrzną wykonaną z PCV, TPU lub gumy;
  • kolorowego jedwabiu poliestrowego – doskonale widoczne w trudnych warunkach, estetyczne, lekkie, elastyczne i wzmocnione wkładką wewnętrzną wykonaną z PCV, TPU lub gumy.

Firmy zajmujące się produkcji węzy strażackich oferują również węże powlekane zewnętrznie plastizolem poliuretanowym, o podwyższonej odporności na ścieranie. Wąż tego typu łatwo jest utrzymać w czystości, jest wytrzymały i niezwykle odporny na działanie warunków atmosferycznych.

Jak dbać o węże strażackie?

Niezależnie od typu, o wszystkie węże strażackie należy odpowiednio dbać i konserwować, by długi czas dobrze się sprawowały. Nie bez znaczenia jest też oczywiście sposób przechowywania węży strażackich – muszą być one utrzymywane w stanie suchym, by uniknąć gnicia i zagrzybienia materiału. Węże strażackie nie powinny być również narażone na długotrwale działanie słońca lub smarów.  Warto też raz na kwartał je wietrzyć i poddawać próbie ciśnieniowej co 5 lat.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Piekarska 215
tel. 33 821 79 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać