Artykuł sponsorowany

Rodzaje i zastosowanie rękawic roboczych

Rodzaje i zastosowanie rękawic roboczych

Dłonie to bardzo ważna część naszego ciała. Wykonujemy nimi wiele czynności nie tylko w codziennym życiu, ale także i w pracy i to właśnie one najczęściej narażone są na działanie czynników zewnętrznych. Jak uchronić nasze dłonie, szczególnie podczas wykonywania zadań w pracy? Z pewnością pomocne będą rękawice ochronne. Ważne, by umieć dobrać je do wykonywanych czynności i specyfiki zagrożeń. Skąd to wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Funkcja rękawic roboczych

Do najważniejszego zadania rękawic roboczych, należy oczywiście ochrona naszych dłoni i rąk przed różnymi zagrożeniami, w tym przed działaniem środków chemicznych, uszkodzeniami mechanicznymi, a także działaniem temperatury i prądu. Rękawice robocze najczęściej spotkamy na budowach, halach magazynowych, podczas prac montażowych oraz produkcji. Jakie zatem rodzaje rękawic są dostępne na rynku?

Podział rękawic ze względu na materiał, z którego je wykonano

Podstawowy podział rękawic roboczych opiera się na materiale, z którego zostały wykonane. Rodzaj użytego materiału zależny jest od zagrożenia, przed którym rękawice mają chronić. Wśród najczęściej używanych znajdziemy:

  • rękawice skórzane – najczęściej wykonuje się ze skóry bydlęcej lub koziej. Charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i termiczne. Najczęściej wykorzystuje się je w budownictwie i motoryzacji;

  • rękawice drelichowe – to najczęściej spotykane rękawice robocze. Wykonane z bawełnianego drelichu mogą mieć różne kolory;

  • rękawice gumowe – sprawdzają się w szczególności podczas prac ze środkami chemicznymi;

  • rękawice dzianinowe – wykonane najczęściej z poliestru lub poliestru połączonego z bawełną. Często pokryte są nitrylem lub gumą lateksową. Służą przeważnie do lekkich prac magazynowych i budowlanych.

Rękawice specjalistyczne

Materiał nie jest jedynym kryterium podziału rękawic roboczych. Specjaliści z firmy PPHU DAWPOL zajmującej się sprzedażą sprzętu BHP tłumaczą, że rękawice można podzielić także ze względu na rodzaj zastosowania. Poniżaj krótka charakterystyka, tych najczęściej wykorzystywanych:

  • rękawice antyprzecięciowe – ich najważniejszym zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi: przekłuciami, przecięciami i otarciami. Wykorzystuje się je najczęściej przy obróbce metali, a także przy pracach papierniczych;

  • rękawice spawalnicze – chronią podczas prac w wysokiej temperaturze. Znajdziemy je w przedsiębiorstwach działających w przemyśle hutniczym i mechanicznym;

  • rękawice chemiczne – ich zadaniem, jak sama nazwa wskazuje ochrona przed niebezpiecznym działaniem substancji chemicznych. Mają za zadanie chronić także przed zagrożeniami biologicznymi.

  • rękawice elektroizolacyjne – stanowią ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz