Artykuł sponsorowany

Rodzaje i przeznaczenie wózków inwalidzkich

Rodzaje i przeznaczenie wózków inwalidzkich

Wózek inwalidzki jest nieodzownym wsparciem dla każdej osoby niepełnosprawnej, która nie może poruszać się samodzielnie. Ten funkcjonalny pojazd znacznie rozszerza możliwości inwalidy i znosi wiele ograniczeń w kontaktach ze światem zewnętrznym. Nowoczesne wózki nie są już jedynie prostymi konstrukcjami, które wprawia się w ruch siłą mięśni rąk. Producenci oferują też znacznie nowocześniejsze modele.

Historia wózka inwalidzkiego

Wózek inwalidzki w znanej nam dzisiaj formie jest używany od II połowy XIX wieku. W tym właśnie okresie wynaleziono specjalne obręcze, które po przymocowaniu do kół fotela pozwalały na samodzielne wprawianie go w ruch. Nie jest to jednak początek krzeseł na kółkach, bowiem te najstarsze pojawiają się już na malowidłach i rycinach sprzed naszej ery. Pomimo istnienia takiego wynalazku nie udokumentowano, czy był on przeznaczony dla inwalidów, czy też jedynie służył wygodzie zamożnych osób. Z kolei w 1932 roku w Stanach Zjednoczonych skonstruowano wózek składany, który był znacznie wygodniejszy w transporcie i przechowywaniu. Pierwsze elektryczne wózki, które dziś oferuje firma MB Medica, powstały w latach 80. ubiegłego wieku w Norwegii. Od tego czasu ewolucja wózków przyjęła kierunek, który prowadził do ciągłego udoskonalania mechanizmów i zmniejszania masy pojazdów. Obecnie najlżejsze wózki ważą już niewiele ponad 10 kg.

Rodzaje wózków inwalidzkich

Wózki przeznaczone są dla inwalidów o różnym stopniu niepełnosprawności. Można z nich również korzystać w rozmaitych miejscach – zarówno w mieszkaniu czy domu, jak i na ulicy, a nawet w dłuższych trasach. Osoby młode, aktywne korzystają także z tego sprzętu do uprawiania różnych dziedzin sportu, począwszy od uczestnictwa w wyścigach aż po grę w piłkę ręczną. Zależnie od przeznaczenia wózki inwalidzkie dzieli się na kilka typów:

  • aktywne – wykonane z lekkiego aluminium, mają znacznie zwiększone właściwości jezdne, dlatego doskonale nadają się do aktywnych zajęć,
  • stabilizujące – przeznaczone dla osób, które cierpią na bezwładność większej części ciała, zapewniają sztywne podparcie kręgosłupa, karku i głowy, mają profilowany zagłówek i zazwyczaj są wyposażone w funkcję wychylania oparcia do pozycji leżącej,
  • elektryczne – wyposażone w napęd elektryczny, dzięki czemu można nimi sterować za pomocą joysticka,
  • pokojowe – mają zazwyczaj mniejsze koła, dlatego można się nimi sprawnie przemieszczać w ciasnych wnętrzach mieszkań,
  • terenowe – mają duże, pompowane koła, dodatkowe hamulce dla osoby prowadzącej oraz szybkozłącza, dzięki którym można szybko odpiąć koła.
  • dziecięce – w mniejszych rozmiarach.

Jak wybrać odpowiedni wózek?

Wybór wózka inwalidzkiego jest uzależniony od wielu czynników. Do tych najistotniejszych należą: wiek osoby niepełnosprawnej, stopień jej inwalidztwa oraz preferowany tryb życia. Im młodszy użytkownik wózka, tym bardziej sprawdzi się wózek aktywny. Osoby starsze powinny decydować się na modele tradycyjne lub pokojowe, zwłaszcza jeśli nie opuszczają swojego domu zbyt często. W wielu sytuacjach o rodzaju wózka decyduje zalecenie lekarza lub forma niepełnosprawności. Ma ona znaczenie np. jeśli pacjent cierpi na bezwład górnej części ciała, która wymaga specjalnego podparcia. W takich sytuacjach jedynym dobrym wyborem są wózki stabilizujące.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz