Artykuł sponsorowany

Rodzaje filtrów stosowanych w odciągach trocin

Rodzaje filtrów stosowanych w odciągach trocin

Pyły i trociny powstające przy obróbce drewna muszą być skutecznie wychwytywane i usuwane, ponieważ stanowią duże zagrożenie dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a jednocześnie są niebezpieczne dla zdrowia oraz mogą osadzać się na elementach używanych maszyn i urządzeń, prowadząc do ich awarii. Pozbywanie się takich zanieczyszczeń wymaga korzystania z efektywnego systemu odciągów, które będą w stanie dostarczyć je do odpowiednio dobranych urządzeń filtracyjnych.

Skuteczne systemy filtracji trocin

Procesy związane z obróbką drewna, przy których powstaje duża ilość trocin i pyłów wymagają stosowania wydajnych odciągów. Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają na pozbywanie się cząsteczek zawieszonych w powietrzu. Możliwe jest korzystanie z odpylaczy inercyjnych, komór osadczych, a nawet elektrofiltrów. Jedną z najprostszych, a zarazem najbardziej efektywnych metod wykorzystywanych w odciągach trocin i pyłów są odpylacze cyklonowe. Działają one dzięki wykorzystywaniu siły odśrodkowej, która powstaje w wyniku wprowadzania zanieczyszczonego powietrza w ruch obrotowy. Cyklony mają na ogół kształt zwężającego się stożka o okrągłej podstawie. Powietrze jest do nich wprowadzane tak, by poruszało się ruchem wirowym, przemieszczając się po spirali w dół. Trociny i pyły zawieszone w powietrzu są wypychane na zewnątrz i mogą opadać po ściankach do znajdującego się u podstawy cyklonu leja.

Filtry mechaniczne w odciągach trocin

Pyły i trociny mogą być usuwane również za sprawą stosowania filtrów mechanicznych. W takim przypadku cząsteczki są zatrzymywane przez materiał, z którego zbudowany jest filtr. Drobniejsze cząstki gazu są w stanie przedostać się przez znajdujące się w nim pory, zanieczyszczenia, które są od nich większe, zatrzymują się na powierzchni filtra. W przypadku odciągu trocin wkłady filtrujące mają zwykle postać specjalnych worków, które są zakładane na wyloty instalacji dostarczającej zapylone powietrze, umieszczone w specjalnej komorze. Stosuje się dwa rozwiązania – filtrację podciśnieniową oraz nadciśnieniową. W przypadku filtrów podciśnieniowych zanieczyszczenia są wysysane przez wentylatory znajdujące się po „czystej” stronie wkładu filtracyjnego. Zaletą takiego rozwiązania jest niższe zużycie energii przy wysokiej wydajności. W filtrach nadciśnieniowych powietrze jest przemieszczane przez wentylatory transportowe znajdujące się w instalacji odciągowej. Przemysłowe urządzenia do filtracji powietrza można znaleźć w firmie FRAWENT, która oferuje elementy do instalacji wentylacyjnych i odpylających.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz