Artykuł sponsorowany

Rodzaje dachów - sprawdź, jakie masz możliwości

Rodzaje dachów - sprawdź, jakie masz możliwości

Według wielu najważniejszą częścią domu jest dach. Jest to zakończenie pewnego etapu budowy budynku.Ponadto odgrywa sporą rolę, jeśli chodzi o estetykę całej budowli. Nie zawsze ten rodzaj dachu, o jakim marzysz będzie dobrym rozwiązaniem. Ponadto niejednokrotnie jego montaż nie będzie możliwy. Warto zapoznać się z kilkoma propozycjami rodzajów dachów, na jakie można postawić.

Wyróżniamy dachy: 

  • dwuspadowe
  • czterospadowe (kopertowe)
  • płaskie
  • naczółkowe
  • mansardowe
  • wielospadowe
  • namiotowe
  • jednospadowe

W kolejnych akapitach krótko opiszemy wszystkie rodzaje dachu. Dzięki temu, w sytuacji, kiedy będziesz musiał wybrać dach, nie będziesz miał żadnych wątpliwości.

Dach dwuspadowy:

Dość prosta konstrukcja do wykonania. Ten rodzaj dachu ma dwie skośne połacie. Dach dwuspadowy może być nachylony pod takim kątem, aby wykorzystać poddasze do celów użytkowych. Wtedy należy pamiętać o szczelinach wentylacyjnych. Kiedy poddasze nie będzie wykorzystywane szczeliny nie są konieczne.

Dach czterospadowy:

Inaczej nazywany dachem kopertowym ze względu na swój kształt. Cztery skośne połacie przeważnie o tym samym kącie nachylenia. Tworzą poddasze, w którym znajdziesz większą ilość skosów - możliwe jest jednak jego zagospodarowanie do celów użytkowych. Dachy czterospadowe charakteryzują się dużą trwałością i stabilnością.

Dach płaski:

Przeciwieństwo dachów o kilku skośnych połaciach. W przypadku dachu płaskiego jedna połać nachylona jest pod kątem od 5-20 stopni. Jest to oczywiście związane z odprowadzeniem wody i śniegu podczas opadów atmosferycznych. Co najważniejsze, ten rodzaj dachu można zagospodarować w formie zielonego ogrodu, tarasu, a czasem nawet basenu.

Dach naczółkowy:

Bardzo podobny do pierwszego w naszym zestawieniu, czyli dachu dwuspadowego. Tutaj znajdują się jednak ścięte narożniki połaci, które tworzą naczółki. Od nachylenia dwóch połaci zależy, czy dach naczółkowy stworzy powierzchnię użytkową na poddaszu czy też nie.

Dach mansardowy: 

Rozwiązanie o dwóch lub czterech połaciach dachowych. Górna i dolna części po dwóch stronach nachylona jest pod różnym kątem. Górna nieco bardziej płaska z kolei dolna bardziej stroma. Dach mansardowy pozwala na maksymalne zagospodarowanie poddasza, wewnątrz pomieszczenia znajdują się niewielkie, a czasem brak skosów. Dach jest jednym z najtrudniejszych do postawienia.

Dach wielospadowy: 

Wiele połaci w różnym kształcie, a wyróżnia się trzy: trapezy, trójkąty oraz równoległoboki. Każda z połaci musi mieć ten sam kąt nachylenia. Świetny w domach o dużej powierzchni ze sporą liczbą pomieszczeń. Dach wielospadowy jest jedną z najdroższych konstrukcji w tym zestawieniu.

Dach namiotowy:

Cztery skosy w kształcie trójkątów do złudzenia przypominają prosty namiot - stąd nazwa tego dachu. Każda z połaci jest równej długości i ma ten sam kąt nachylenia. Dach namiotowy jest jednym z prostszych w budowie. Poddasze może być zagospodarowane.

Dach jednospadowy: 

Łatwy do wykonania, kiedy kąt nachylenia nie jest duży. Dach jednospadowy bardzo przypomina dach płaski opisywany wyżej. Przybudówki i długie, wąskie budynki - właśnie tam najczęściej stawia się dach z jedną połacią. Rozpiętość między ścianami nie może jednak przekraczać 6 metrów.

Każdy dach to wykończenie bryły domu. Jego kształt jest więc niejako uwarunkowany kształtem budynku. Już na etapie projektu omawia się każdy szczegół tej części domu, podczas prac na wprowadzenie zmian jest już za późno. Jeżeli szukasz sprawdzonej firmy, która poradzi sobie z montażem każdego dachu, pomocne może być przedsiębiorstwo Bo-Deks.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz