Artykuł sponsorowany

Restrukturyzacja jako ratunek firmy przed upadłością

Restrukturyzacja jako ratunek firmy przed upadłością

Spółki czasem ulegają zadłużeniu. Nawarstwiające się problemy finansowe w krótkim czasie mogą prowadzić do zagrożenia niewypłacalnością. W rezultacie, zarząd rozważa ogłoszenie upadłości, które wiąże się oczywiście z ogromnymi stratami materialnymi i wizerunkowymi. Jednym z legalnych sposób ochrony przed upadłością jest jednak restrukturyzacja. Na czym ona polega?

Czym dokładnie jest restrukturyzacja przedsiębiorstw?

Restrukturyzacją nazywa się proces służący temu, by:

  • poprawić relacje z wierzycielami,
  • zredukować zobowiązania,
  • ustalić przyczyny trudniejszej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa,
  • wcielić w życie program naprawczy.

Podczas postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik nie musi płacić swoich zobowiązań. Następuje także tymczasowe uchylenie zajęć komorniczych. Podejmowane są też pewne działania w kontekście sfery organizacyjnej danego przedsiębiorstwa. W ramach takiego postępowania możliwe jest także uzyskanie finansowania z zewnątrz.

Celem restrukturyzacji firmy jest uratowanie jej przed ogłoszeniem upadłości. Odbywa się to albo na skutek zawarcia układu z wierzycielami, albo w efekcie działań sanacyjnych.

Biznes zyskuje niezbędny czas na odbudowę kondycji finansowej, a także kapitał umożliwiający dalszy rozwój. Ostatecznie, stopień redukcji zobowiązań zależy m.in. od sytuacji majątkowej firmy.

Kiedy można starać się o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dla kogo właściwie jest restrukturyzacja. Oczywiście nie każda spółka znajdująca się przejściowo w trudnej sytuacji może ubiegać się o wspomniane postępowanie.

Z ustawy Prawo restrukturyzacyjne wynika, że z postępowania restrukturyzacyjnego mogą skorzystać:

  • osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
  • osoby prawne (spółka z o.o., spółka akcyjna),
  • tzw. ułomne osoby prawne (np. spółka komandytowa lub spółka jawna).

Głównym kryterium, które umożliwia staranie się o restrukturyzację, jest stan niewypłacalności lub poważne zagrożenie niewypłacalnością.

Do kogo zgłosić się po pomoc?

Restrukturyzacją firm zajmują się wyspecjalizowane kancelarie prawne. Takie, które towarzyszą spółce na wszystkich etapach jej istnienia: do założenia, poprzez sprawy bieżące, a także gdy przedsiębiorstwo wymaga właśnie „awaryjnego” postępowania.

Tego rodzaju usługi świadczy na przykład Kancelaria Radcy Prawnego Bartosza Frączyka. To specjaliści w dziedzinie restrukturyzacji spółek osobowych, kapitałowych oraz cywilnych. Oferują oni także możliwość skupu firm, które są niewypłacalne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz