Artykuł sponsorowany

Renowacja zabytków – na czym polega?

Renowacja zabytków – na czym polega?

Obiekty zabytkowe mają duże znaczenie dla turystyki, ale także dziedzictwa kulturowego. Wbrew pozorom budynki takie nie musiały powstać w dawnych epokach, gdyż już przedwojennie obiekty architektoniczne stanowią wartość zabytkową. Budynki takie często zostały uszkodzone w czasie wojny lub ich stan z biegiem czasu się pogorszył, co jest naturalnym procesem. Aby przywrócić dawną formę obiektom architektonicznym, przeprowadza się renowację zabytków.

Dlaczego renowacja zabytków jest ważna?

Konstrukcje architektoniczne narażone są na silne działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Opady, ostre promienie słońca czy wiatr mogą z biegiem czasu nie tylko zniszczyć zewnętrzną elewację, ale także uszkodzić cały szkielet obiektu. Kontrola stanu technicznego zabytków jest niezbędna, szczególnie że w zabytkowych obiektach mieszkają ludzie i znajdują się lokale usługowe lub muzea. Niestabilna konstrukcja mogłaby stwarzać bezpośrednie zagrożenie zawalenia budynki i być niebezpieczna dla osób przebywających w pobliżu obiektu. Warto również pamiętać, że dawne budownictwo nie było tak zaawansowane technologicznie jak obecnie, dlatego budynki takie mogą być mniej solidne. Aby zabezpieczyć architekturę i zadbać o jej stan techniczny przeprowadza się renowację zabytków.

Czym jest renowacja zabytków?

W przeciwieństwie do konserwacji, renowacja ma za zadanie odtworzyć brakujące elementy architektury w sposób zbliżony do pierwotnej formy. Renowacją zabytków zajmują się specjalne firmy takie jak St.Art Sławomir Makal. Ważne jest to, aby cały proces renowacji wykonany był przez profesjonalistów, którzy dobiorą odpowiednie metody i zaplanują przebieg renowacji w sposób bezpieczny dla budynku. Renowacja to nie tylko odnowienie zewnętrznej architektury, ale także:

  • wymiana okien,
  • naprawa elementów konstrukcyjnych,
  • wymiana drzwi,
  • obróbka blacharska,
  • naprawa muru i ścian,
  • pdnowa tynków.

Dzięki renowacji można zachować zabytek w pierwotnej formie na długi czas, nie narażając przy tym na niebezpieczeństwo osób korzystających z obiektu.

Jak wygląda renowacja zabytków?

W zależności od rodzaju obiektu i jego stanu technicznego, dobiera się różne metody renowacji. Wszystko musi przebiegać zgodnie z przepisami prawa oraz opinią konserwatora zabytków, który nadzoruje prowadzone prace. Renowacja, mimo że ma za zadanie naprawić zniszczone części architektury to musi zostać wykonana tak, aby obiekt zachował swoją pierwotną formę i wygląd.

Opracowanie:
Lublin, Królowej Jadwigi 6 lok. 7
tel. 501 030 663
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz