Artykuł sponsorowany

Renata Florczak Kancelaria Prawna-Radca Prawny: pozbawienie władzy rodzicielskiej a obowiązek alimentacyjny

Renata Florczak Kancelaria Prawna-Radca Prawny: pozbawienie władzy rodzicielskiej a obowiązek alimentacyjny

Władza rodzicielska to ogół obowiązków i uprawnień ciążących na rodzicu małoletniego dziecka. W przypadku gdy rodzic nie jest w stanie sprawować osobistej opieki lub nie wywiązuje się z ustawowych obowiązków, sąd może podjąć decyzję o ograniczeniu, zawieszeniu lub całkowitym pozbawieniu władzy rodzicielskiej. Sprawdźmy, co na ten temat mówi radca prawny Renata Florczak.

Pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej

Ograniczenie władzy rodzicielskiej utrudnia decydowanie o losach dziecka, zaś jej pozbawienie wyklucza możliwość jakiejkolwiek ingerencji. W obydwu przypadkach rodzic ma jednak możliwość kontaktu z dzieckiem. Co więcej, wciąż zachodzi dziedziczenie ustawowe. Jak wskazuje radca prawny Renata Florczak, jedynym sposobem na całkowite zerwanie relacji jest wniesienie wniosku o zakaz kontaktów z dzieckiem. Warto przy tym pamiętać, że ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej nie ma żadnego wpływu na obowiązek płacenia alimentów – rodzic, który nie mieszka na co dzień z dzieckiem, wciąż będzie musiał zapewniać środki utrzymania i wychowania w kwocie wyznaczonej przez sąd.

Kancelaria Prawna Renata Florczak: obowiązek alimentacyjny wobec dziecka

Obowiązek wychowania i utrzymania dziecka leży po stronie biologicznych rodziców bez względu na zakres władzy rodzicielskiej. Jak wyjaśnia prawnik z kancelarii Renaty Florczak, jedynym sposobem na zniesienie tego obowiązku jest udowodnienie, że doszło do ustania więzi pokrewieństwa. W praktyce oznacza to, że rodzic musi wnieść o zaprzeczenie ojcostwa lub macierzyństwa. Jedynie potwierdzony sądownie brak więzi pokrewieństwa może doprowadzić do zwolnienia rodzic z obowiązku uiszczania alimentów. Uwaga! Uchylenie się od realizowania obowiązku alimentacyjnego jest możliwe wobec dziecka pełnoletniego po wykazaniu, że jest w stanie utrzymać się samodzielnie. W przypadku potwierdzenia rodzicielstwa trudno przyjąć zaistnienie przesłanki do zaprzestania płacenia alimentów na dziecko małoletnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz