Artykuł sponsorowany

Rękawice ochronne i robocze - czym się różnią i jak dobrać właściwe

Rękawice ochronne i robocze - czym się różnią i jak dobrać właściwe

Ochrona poszczególnych części naszego ciała to podstawowe zadanie zarówno odzieży ochronnej, jak i roboczej. W przypadku rąk rolę tą pełnią odpowiednie rękawice, do noszenia których w wielu przypadkach obligują nas przepisy BHP. Należy jednak pamiętać, że dobór właściwej ochrony dla naszych rąk, która zapewni nam komfort i bezpieczeństwo zależy od wielu czynników, a zwłaszcza od rodzaju wykonywanej pracy. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze rękawic ochronnych i roboczych?

Zadbaj o właściwie dobrane rękawice

Specyfika wielu zawodów i różnego rodzaju prac sprawia, że nasze ręce narażone są na zróżnicowane zagrożenia. Z jednej strony może to być tylko lekkie otarcie rąk lub niegroźne skaleczenie, ale niekiedy naszym dłoniom grozić może kontakt z chemikaliami, wysoką temperaturą lub napięciem elektrycznym. Dlatego też dobierając odzież BHP i roboczą, nie powinniśmy zapominać o ochronie rąk. Należy przy tym pamiętać, że w zależności od przeznaczenia, pełnionych funkcji i materiału wykonania, rękawice możemy podzielić na:

  • rękawice robocze – których zadaniem jest zabezpieczenie rąk przed zabrudzeniem
    i substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia. Rozwiązania tego typu stosuje się również w przypadku gdy niezbędna jest ochrona wytwarzanego produktu. Doskonale sprawdzą się one także w ogrodzie i w domu. Warto przy tym pamiętać, że rękawice robocze nie pełnią funkcji typowo ochronnych, a co za tym idzie nie podlegają szczególnym zasadom BHP,
  • rękawice ochronne - które chronią ręce przed kontaktem z niebezpiecznymi czynnikami. W tym przypadku wyróżnić można następujące rodzaje rękawic
  • antyprzecięciowe, chroniące przed różnego rodzaju ranami ciętymi,
  • wzmacniane (najczęściej skórzane), które chronią przed urazami mechanicznymi,
  • elektroizolacyjne, stanowiące ochronę pracowników przed prądem elektrycznym,
  • chemiczne (kwasoodporne), przeciwko różnego rodzaju środkom
    i odczynnikom chemicznym,
  • termoodporne i termoizolacyjne, chroniące przed wysokimi temperaturami oraz promieniowaniem cieplnym,
  • antywibracyjne, niwelujące niebezpieczne drgania - zalecane na przykład dla operatorów młotów pneumatycznych, zagęszczarek, itp.

Rękawice ochronne w zależności od poziomu ochrony dzieli się na trzy kategorie, gdzie pierwsza z nich oznacza produkt chroniący przed lekkimi urazami, druga średnimi, a trzecia przeznaczona jest do użytkowania w warunkach wysokiego ryzyka.

Rozmiar ma znaczenie

Planując zakup rękawic ochronnych i roboczych warto pamiętać, że oprócz stopnia ochrony bardzo ważny jest także komfort ich użytkowania, a co za tym idzie również dobór właściwego ich rozmiaru. Wynika to z faktu, że producenci odzieży ochronnej i roboczej, tacy jak Sipro Producent odzieży chronionej, oferują zróżnicowane produkty, które bez problemu dopasujemy na drobniejszą damską dłoń, jak i na większą męską rękę. Rozmiar rękawic określa się na podstawie pomiaru obwodu dłoni, który mierzy się między stawem kciuka
a pierwszymi kośćmi paliczków.
Poszczególne wielkości rękawic mogą być wyrażone przy pomoc liczb (6 -11) lub za pomocą oznaczeń literowych (S – XXL).

Dłonie to jedne z najważniejszych części naszego ciała, dzięki którym jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie wykonać praktycznie każde zadanie. Dlatego też należy o nie odpowiednio dbać, a właściwy dobór rękawic, zarówno ochronnych jak i roboczych, to przede wszystkim bezpieczeństwo dla naszych rąk, ale także ergonomia oraz komfort podczas wykonywanych prac.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz