Artykuł sponsorowany

Rehabilitacja stomatologiczna - na czym polega?

Rehabilitacja stomatologiczna - na czym polega?

Rehabilitacja stomatologiczna to wciąż mało znana dziedzina fizjoterapii. Tymczasem może przynieść ulgę w wielu schorzeniach i pomóc w zmaganiach z bardzo bolesnymi objawami, płynącymi z całego ciała. Na czym polega, w czym pomaga i do kogo się na nią zapisać?

Wskazania do rehabilitacji stomatologicznej

Jedzenie, mówienie, śmiech, płacz, krzyk i śpiew - żadna z tych i wielu innych rzeczy nie byłaby możliwa, gdyby nie staw skroniowo-żuchwowy. Jest to jeden z najczęściej używanych przez człowieka stawów. Jest obciążony przez codziennie używanie. Jednak to, co najbardziej go - w przenośni i dosłownie - paraliżuje, to stres. Powoduje długotrwałe napięcie mięśni, które z kolei prowadzi do zaciskania zębów i zgrzytania nimi. Stąd prosta droga do zwyrodnień, ogromnego bólu, ścierania szkliwa i wielu innych nieprzyjemnych konsekwencji.

Innymi czynnikami, które mogą prowadzić do tego samego efektu jest na przykład noszenie aparatu ortodontycznego. Powodują go też złe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci czy nawykowe żucie gumy.

Im bardziej staw skroniowo-żuchwowy jest zaciskany, tym większa możliwość pojawiania się zwyrodnień. Te z kolei prowadzą do szczękościsku, który zdecydowanie utrudnia najpierw picie i jedzenie, później mówienie, a na końcu oddychanie. W takich sytuacjach niezbędna jest rehabilitacja stomatologiczna.

Objawy zwyrodnienia stawu skroniowo-żuchwowego

Objawami problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym mogą być teoretycznie niepowiązane ze sobą czynniki. Oprócz wspomnianych zmian zwyrodnieniowych będą to: wady zgryzu, a także postawy, łzawienie oczu, szumy w uszach i przytykanie się ich, trzaski i przeskakiwanie w szczęce, bóle zębów, jamy ustnej, twarzy, migreny i bóle głowy, pęknięcia szkliwa, ścieranie zębów.

Kto rehabilituje?

Kiedy zarówno lekarz ortodonta, jak i stomatolog czy protetyk uznają, że problem leży w dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego, zalecą wizytę u fizjoterapeuty. Do ekspertów w tej dziedzinie w województwie lubuskim należy firma Rehabilitacja Funkcjonalna Ewa Mulica. Znajdziemy tam pomoc i wsparcie w przywracaniu komfortu życia i pokonywaniu dolegliwości.

Badania i leczenie w rehabilitacji stomatologicznej

Gdy zgłosimy się do gabinetu fizjoterapeuty, zostanie z nami przeprowadzony wywiad na temat historii naszej choroby. Rehabilitant musi wykluczyć wszystkie inne schorzenia. Ocenia on ruchomość stawów, napięcie mięśni, poprawność zgryzu, ogólny wygląd jamy ustnej, a także obejrzy kręgosłup i miednicę. Może nas prosić także o przyniesienie zdjęć z RTG czy tomografii komputerowej. Dopiero wtedy fizjoterapeuta może zaproponować odpowiednie metody rehabilitacji stomatologicznej. Mogą to być ćwiczenia do samodzielnego wykonywania (fizjoprofilaktyka) lub ćwiczenia na miejscu - obejmujące żuchwę i kręgosłup (kinezyterapia), zabiegi, takie jak laseroterapia, ultradźwięki czy jonofereza (fizykoterapia), a także terapię manualną, czyli masaże twarzy i głowy i inne techniki manipulacyjne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz