Artykuł sponsorowany

Regeneracja zacisków hamulcowych w samochodach ciężarowych

Regeneracja zacisków hamulcowych w samochodach ciężarowych

Tylko sprawnie działający samochód jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo na drodze. Jednym z najważniejszych podzespołów w pojeździe jest układ hamulcowy. W przypadku aut ciężarowych zużywa się on szybciej niż w samochodach osobowych. Co jest tego powodem? Zwykle nadmierne przeciążenie. Na czym polega regeneracja zacisków hamulcowych?

Jaką rolę pełnią zaciski hamulcowe?

Zadaniem zacisków hamulcowych jest utrzymywanie klocków hamulcowych w prawidłowej pozycji względem tarczy. Zacisk składa się z czterech elementów:

  • tłoczka zacisku hamulcowego,
  • śruby mocującej tarczę hamulcową,
  • śruby prowadnicy zacisku hamulcowego,
  • gumowej osłony prowadnicy.

Zaciski hamulcowe odgrywają bardzo ważną rolę w kwestii bezpieczeństwa. To właśnie dzięki nim klocek hamulcowy może zetknąć się z tarczą, powodując tym samym zatrzymanie pojazdu. Zaciski hamulcowe dość szybko ulegają wyeksploatowaniu lub rdzewieniu. Można je wówczas wymienić na nowe lub poddać regeneracji, co pozwala obniżyć koszty naprawy.

Na czym polega regeneracja zacisków hamulcowych?

Jak informuje specjalista z firmy Wal-Truck – regeneracja zacisków hamulcowych jest skomplikowanym procesem, który przebiega w kilku etapach. Na początku fachowiec musi dokładnie zbadać część, która została przekazana mu do naprawy. Ocenie podlega stan techniczny elementu oraz rodzaj i rozległość uszkodzeń. W praktyce oznacza to demontaż zacisku hamulcowego. Następnie poddaje się go dokładnemu czyszczeniu. Najczęściej za pomocą metody piaskowania. Korpus kontrolowany jest pod kątem pęknięć i zużycia.

Specjalista musi naprawić wszystkie usterki, zanim element zostanie oddany do galwanizacji i malowania. Farba używana do malowania zacisków hamulcowych jest odporna na działanie wysokich temperatur. Profesjonalnie nałożona powłoka malarska może przetrwać nawet kilka lat. Kolejnym etapem jest montaż zacisku hamulcowego i wlanie do układu hamulcowego nowego płynu. Jest on niezbędny do poprawnej pracy całego podzespołu oraz wpływa na skuteczność hamowania auta.

Czy konieczności regeneracji zacisków hamulcowych można uniknąć?

Receptą na zachowanie zacisków hamulcowych w dobrym stanie technicznym są częste przeglądy układu hamulcowego. Jeśli odpowiednio wcześnie odnotujemy, że ciężarówka nie zachowuje się na drodze tak, jak powinna, należy reagować od razu. Wówczas naprawa może ograniczyć się do rozebrania zacisku hamulcowego, oczyszczenia prowadnic i zamontowania nowych uszczelek. Ważna jest również ochrona zacisku hamulcowego przed korozją. Może ona doprowadzić do zakleszczenia się prowadnicy w jarzmie zacisku, czego naprawić się nie da. W takiej sytuacji trzeba będzie pomyśleć o zakupie nowej części.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz