Artykuł sponsorowany

Ręcznie tworzone naczynia. Dlaczego warto je mieć?

Ręcznie tworzone naczynia. Dlaczego warto je mieć?

Przedmioty wytwarzane ręcznie mają nieporównywalnie większą wartość niż te, które zjeżdżają z taśm produkcyjnych w fabrykach. Tworzone ręcznie w manufakturach są zawsze unikalne i oryginalne – nigdzie nie znajdziemy dwóch dokładnie takich samych kubków, talerzyków czy filiżanek. Poza tym zawierają w sobie więcej – lokalną tradycję i kulturę, artyzm i pasję osób, które nad nimi pracują.

Dlaczego ręcznie robione naczynia są wartościowe?

W manufakturach, w których naczynia tworzone są ręcznie, nie liczy się ilość, a jakość. Rzemiosło wykonywane jest tu z niezwykłą precyzją i pieczołowitością. Kuchenne i łazienkowe akcesoria ceramiczne kształtowane i zdobione są z dbałością o każdy szczegół, dzięki czemu są niezwykle trwałe. Takie naczynia to najlepsza dekoracja stołu, a także pomysł na wartościowy prezent dla bliskiej osoby. Warto pamiętać, że nie ma dwóch takich samych naczyń – każde jest jedyne w swoim rodzaju, ma oryginalny i niepowtarzalny wygląd.

„Ręcznie tworzone naczynia są ponadczasowe, a ich wartość nie jest jedynie materialna. Wyroby ceramiczne wykonywane w manufakturach są robione z sercem i zaangażowaniem, kontynuując w ten sposób lokalną tradycję”. – mówi ekspert z Manufaktury Ceramiki Bolesławiec.

Zalety wyrobów ceramicznych

Oprócz niepowtarzalności i estetycznego wyglądu naczynia ceramiczne mają wiele innych poszukiwanych i cenionych właściwości. Wyroby ceramiczne świetnie sprawdzają się w kuchni, ponieważ są odporne na działanie wysokich temperatur. Można przechowywać w nich bardzo gorące potrawy, a także bez obaw włożyć je do piekarnika lub mikrofalówki. Inną zaletą świadczącą o dobrej ich jakości jest fakt, że są odporne na czynniki chemiczne, zarysowania oraz wilgoć. Ceramiczne zastawy są solidne i służyć mogą wiele lat. Tradycyjne zdobienia wykonywane są z najlepszych barwników. Szkliwione – nie ścierają się, nie bledną ani nie przebarwiają, dzięki czemu cały czas wyglądają jak nowe.

Manufaktura Ceramiki Bolesławiec

Jedną z najbardziej znanych manufaktur ceramiki jest ta w Bolesławcu. Tradycja wyrobów bolesławieckich sięga roku 1830. Jej rozwojowi sprzyjało położenie miasta na szlaku handlowym, a także łatwa dostępność surowca.  W okolicach gleba zawierała bowiem duże pokłady gliny.

Ręcznie tworzone naczynia z ceramiki to w przypadku Bolesławca m.in. kubki, talerze, dzbany, półmiski, cukierniczki, solniczki, miski, sosjerki i czajniki. Wyroby te wyróżniają się charakterystycznymi biało-kobaltowymi kolorami zdobień oraz stempelkowymi wzorami (kółka, rybie łuski, pawie oczka i trójkąty). Elementy te stały się cechą rozpoznawczą ceramiki bolesławieckiej, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Naczynia są wykonane bardzo starannie, dzięki czemu prezentują się zachwycająco. Te oryginalne i tradycyjne wyroby mają ogromną wartość, ponieważ są efektem zdolności manualnych i pasji ich twórców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz