Artykuł sponsorowany

Recykling w branży motoryzacyjnej

Recykling w branży motoryzacyjnej

Recykling jest dziś w modzie. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że działa też w branży motoryzacyjnej. Polega on na odzyskaniu wszystkich części i zespołów, które przydadzą się przy dalszej eksploatacji. Niektóre mogą zostać także ponownie przetworzone. Pozostałe elementy są poddawane utylizacji przemysłowej uwzględniającej normy ochrony środowiska. Jak poddać pojazd recyklingowi? I dlaczego w ogóle warto w niego inwestować?

 

Recykling pojazdów – gdzie i w jaki sposób się odbywa?

 

Recykling pojazdów, regulowany przez unijne przepisy prawne, przeprowadza się w stacji demontażu pojazdów. Stosuje się tam zaawansowane technologie i odpowiednie procedury, które dotyczą zbierania oleju, różnych płynów eksploatacyjnych, a także osuszania poszczególnych części samochodu, takich jak: akumulatory czy inne części stalowe, gumowe, szklane i z tworzyw sztucznych.

 

– Pozyskane części metalowe i szklane stanowią użytek dla zakładów przetwórczych oraz hut. Wyrabia się z nich nowe elementy. Podobnie dzieje się z tworzywami sztucznymi, które trafiają do przerobu – tłumaczy przedstawiciel firmy Arpol. Otrzymuje się z nich nowe wyroby plastikowe, elementy gumowe, a niektóre stają się dodatkiem do asfaltu. Oleje przejmowane są przez stacje obsługi i punkty skupu zużytych olejów. Następnie są odzyskiwane i przerabiane w rafineriach.

 

Czy wszystkie części pojazdów da się odzyskać?

 

Demontaż samochodu, a więc rozłożenie go na części pierwsze, a następnie poddanie recyklingowi, jest postrzegane jako zachowanie proekologiczne. Dodatkowo działające elementy pojazdu, które często zostają oddane do sprzedaży, są zdecydowanie tańsze, a przy tym wcale nie gorszej jakości. Niestety nie wszystkie części mogą zostać odzyskane na drodze recyklingu.

 

Samochody, które oddaje się do stacji demontażu pojazdów są dokładnie badanie pod kątem odzysku. Najczęściej do ponownego użycia przeznacza się silniki i jego części składowe, a także skrzynie biegów. Wykorzystuje się również elementy karoserii czy wyposażenie wnętrz. Inne części to:

  • opony,
  • felgi,
  • rozruszniki,
  • akumulatory,
  • świece,
  • alternatory.

Aby te części mogły zostać ponownie użyte poddaje się je regeneracji. Stacje demontażu pozyskują podzespoły, a następnie sprzedają je firmom i klientom indywidualnym.

 

Czego nie da się odzyskać? Przede wszystkim hamulców, poduszek powietrznych, systemów pasów bezpieczeństwa, instalacji gazowej czy przewodów paliwowych. Pełna lista znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 28 września 2005 roku. Nie wykorzystuje się ich ze względu na szkodliwy wpływ na środowisko, jak i bezpieczeństwo kierowców.

 

Jeżeli samochód przestał działać, nie można zostawić go na podjeździe i patrzeć, jak rdzewieje. Najlepiej oddać go do stacji demontażu pojazdów, dając jego częściom drugie życie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz