Artykuł sponsorowany

Recykling oraz złomowanie akumulatorów i baterii

Recykling oraz złomowanie akumulatorów i baterii

Akumulatory i baterie to produkty specjalnego przeznaczenia, których recykling jest niezwykle istotny dla środowiska. Specjalistyczne punkty zajmujące się ponownym wykorzystaniem odpadów niebezpiecznych skupują zarówno akumulatory stosowane we wszelkiego rodzaju pojazdach mechanicznych, jak i inne modele. Jakie konkretnie i jak powinien być wyposażony tego typu profesjonalny zakład?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Odpady niebezpieczne, do których zaliczane są m.in. akumulatory oraz baterie, powinny być poddawane recyklingowi. Dzięki temu nie stanowią one zagrożenia dla ludzi i zwierząt, a dodatkowo są ponownie wykorzystywane, co z kolei ogranicza koszty produkcji nowych elementów. Zakład zajmujący się recyklingiem odpadów niebezpiecznych musi być jednak odpowiednio wyposażony – priorytetem w tym wypadku jest zachowanie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Firma Aku recykling dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, który jest nieustannie modernizowany w celu osiągania lepszych wyników za pomocą innowacyjnych rozwiązań w zakresie technologii produkcji, a personel pracujący w tym zakładzie wyróżnia się wysokimi kwalifikacjami oraz niezbędnym doświadczeniem. Pozwala to odzyskiwać poszczególne elementy ze zużytych akumulatorów i baterii w sposób profesjonalny i w pełni bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego. Balast wysypiskowy przez tego typu zakłady powinien być ograniczony, a do ważnych elementów ich działalności zaliczyć można także aspekt ekologiczno-edukacyjny w branży surowcowej. Jakie konkretnie akumulatory i baterie skupowane są w punktach zajmujących się ich złomowaniem i recyklingiem?

Wiele typów akumulatorów

Sprawny akumulator jest w stanie służyć nawet przez długie lata, jednak z czasem jego parametry obniżają się i konieczna jest wymiana. Należy w takim wypadku stary akumulator oddać specjalistycznemu zakładowi zajmującemu się recyklingiem odpadów niebezpiecznych. Fachowcy zajmą się zarówno akumulatorami pochodzącymi z samochodów i motocykli, jak i przemysłowymi, pojemnościowymi, stacjonarnymi, kwasowymi bądź zasadowymi. Skup akumulatorów obejmuje również modele ołowiowe, niklowo-kadmowe, rozruchowe. Z kolei recykling baterii obejmuje najczęściej wykorzystywane modele trakcyjne z wózków widłowych, żelowe ze skuterów elektrycznych, wózków elektrycznych, kas fiskalnych, z sieci podtrzymania napięcia zastosowanej przy np. telefonii komórkowej, w szpitalach, szkołach czy budynkach administracji rządowych. Zawarte w nich metale ciężkie stanowią w procesie rozkładu zagrożenie dla środowiska naturalnego, dlatego konieczne jest ich właściwe przetworzenie w specjalistycznym zakładzie. Należy o tym pamiętać i przy każdorazowej utylizacji akumulatorów bądź baterii oddawać je do skupów, które nierzadko świadczą też usługę transportu – odbiór odpadów niebezpiecznych zorganizowany przez profesjonalistów znacząco usprawnia cały proces poddania ich recyklingowi w odpowiednich warunkach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz