Artykuł sponsorowany

Recykling e-odpadów: nie tylko w trosce o środowisko

Recykling e-odpadów: nie tylko w trosce o środowisko

Jak podają statystyki, każdego roku produkujemy na świecie ponad 40 milionów ton tak zwanych e-odpadów. W samej Unii Europejskiej to ponad 8 mln ton w skali roku. Zużyty czy zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny: komputery, telefony komórkowe, urządzenia RTV i AGD czy uszkodzone kable i tego typu elementy jednak mogą przydać się ponownie. By tak się stało, należy je poddać profesjonalnemu recyklingowi. Na terenie UE, recykling e-odpadów jest nie tylko dobrą praktyką, ale i obowiązkiem. 

Co można odzyskać?

Wbrew pozorom, sporo. Wystarczy spojrzeć na to, ile przydatnych surowców znajduje się w kablach i przewodach – tak aluminiowych, jak i miedzianych. Wyspecjalizowane firmy, dysponujące odpowiednimi technologiami recyklingowymi, są w stanie odzyskać miedź, aluminium czy tworzywa sztuczne z osłonek kabli.


Gdy zaś chodzi o recykling sprzętu komputerowego, z jednego zużytego komputera oraz monitora starego typu, których masa wynosi ok. 27 kg, można pozyskać aż 6,8 kg szkła, niemal tyle samo tworzyw sztucznych, a przede wszystkim niemal 4 kg aluminium, ok. 2 kg miedzi i 1,7 kg ołowiu. Wszystkie te surowce można wykorzystać ponownie, zyskując podwójnie.

Zysk dla firm i dla środowiska naturalnego

Korzyści płynące z profesjonalnego recyklingu są bardzo duże. Odzyskane metodami mechanicznymi, bądź na przykład przez ługowanie, surowce da się ponownie wykorzystać. Tworzywa sztuczne są wykorzystywane choćby przy produkcji bieżników opon, zaś miedź czy aluminium mogą ponownie trafić do użytku w formie kabli i wielu innych. To opłacalne rozwiązanie, ponieważ, przede wszystkim, zmniejszamy w ten sposób ilość elektroodpadów na świecie. Przełożenie na zmniejszenie kosztów utrzymania wysypisk śmieci czy kosztów produkcji nowych elementów jest oczywiste. Ale zyskują na tym wszyscy. I ci, którzy w zgodny z prawem sposób pozbywają się uciążliwych odpadów, i ci, którzy zakupują surowce z odzysku po niższej cenie, nie obawiając się o ich jakość.

Jak i gdzie oddać e-odpady do recyklingu?

Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, posiadające odpowiednie uprawnienia. W Polsce wydaje je Generalny Inspektor Ochrony Środowiska. Oddając elektrośmieci do oficjalnego recyklera – takim jest na przykład Skromet – Recykling kabli – można liczyć, po pierwsze, na fachowe i szybkie przyjęcie odpadów, a po drugie, na odpowiednie potwierdzenie oddania złomu do recyklingu. To szczególnie ważne dla firm i instytucji, które, złomując elektrosprzęt, powinny przechowywać takie dokumenty, by potwierdzić zgodne z prawem UE pozbycie się e-odpadów.


Jak widać, recykling elektrośmieci to działanie, które warto podjąć nie tylko dlatego, że tak każe prawo. Pozbycie się odpadów elektrycznych i elektronicznych u profesjonalistów jest również dobre dla środowiska, a także dla biznesu. Warto zatem poszukać sprawdzonego partnera i korzystać z jego wsparcia w każdym przypadku, gdy chcemy się pozbyć zepsutych bądź zużytych urządzeń elektrycznych czy elektronicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz