Artykuł sponsorowany

Przyprawy – i nie tylko – wykorzystywane w przemyśle spożywczym

Przyprawy – i nie tylko – wykorzystywane w przemyśle spożywczym

Przyprawy wykorzystuje się nie tylko w kuchni domowej, czy restauracyjnej. Większość z nich wykorzystywanych jest przez przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego, które zajmują się przetwórstwem pożywienia. Aby ich gotowe produkty mogły trafić do magazynów, czy sklepów muszą być one często wzbogacone o odpowiednie mieszanki przypraw – te kupowane są od wyspecjalizowanych dostawców hurtowych.

Przyprawy do półproduktów spożywczych 

Przemysł spożywczy bardzo mocno związany jest z firmami zajmującymi się importowaniem oraz eksportowaniem przypraw, a także ich dystrybucją na różnych rynkach – lokalnym, czy krajowym. Przedsiębiorstwa takie gwarantują przyprawy naturalne, mieszanki przyprawowe i posypki, czy też warzywa suszone, które są wykorzystywane między innymi przy produkcji mięs wędzonych, gotowych dań-mrożonek, czy też innego typu półproduktów i produktów. Tego typu podmiotem dystrybutorskim jest między innymi firma F.H.U Mars, która obsługuje wielu klientów biznesowych z różnych gałęzi sektora spożywczego. Są to między innymi masarnie, które zaopatrują się nie tylko w przyprawy, ale również w osłonki białkowe, poliamidowe, barierowe termokurczliwe, kolagenowe, czy też w jelita naturalne. Istotnym punktem funkcjonowania najlepszych dostawców przypraw jest również działalność sklepowa, która polega na gwarantowaniu klientom indywidualnym takich wyrobów jak: anyż, bazylia suszona, chili mielone, cynamon kora, cynamon mielony, czarnuszka, sól jodowana, sól czosnkowa, jarzynka, mieszanki pieprzu cytrynowego itp. 

Dodatki funkcjonalne

Bardzo ważnymi składnikami dla przemysłu spożywczego są tak zwane dodatki funkcjonalne takie jak między innym białka i preparaty białkowe, błonniki i preparaty błonnikowe, emulgatory, solanki nastrzykowe i zalewowe, środki wspomagające, a także stabilizujące oraz konserwujące. Ich zadanie jest bardzo różnorodne, a wykorzystanie ściśle określone według różnych norm krajowych i unijnych (także norm Ministerstwa Zdrowia, Państwowego Zakładu Higieny, HACCP, czy też Głównego Inspektoratu Sanitarnego). Tego typu dodatki spożywcze wykorzystuje się między innymi w celu: hamowania rozwoju drobnoustrojów w żywności; konserwowania produktów przekazywanych do dalekiego transportu; zwiększania jakości danego produktu; zabezpieczenia żywności przed szkodliwością procesów technologicznych; ochrony składników budujących wartość odżywczą wyrobów; czy też w celu znacznego zwiększenia efektywności produktów – skrócony czas produkcyjny i zwiększenie otrzymanych zasobów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz