Artykuł sponsorowany

Przygotowanie testamentu w ofercie Kancelarii Radcy Prawnego Ryszarda Kowalczyka

Przygotowanie testamentu w ofercie Kancelarii Radcy Prawnego Ryszarda Kowalczyka

Samodzielne sporządzenie testamentu pozwala na dowolne rozporządzenie majątkiem po śmierci. Pozwoli nie tylko uchronić rodzinę przed ewentualnymi konfliktami, ale także wydziedziczyć wybranych krewnych. Przed sporządzeniem testamentu u notariusza, warto jednak skorzystać z porady prawnej, np. w Kancelarii Radcy Prawnego Ryszarda Kowalczyka.

W jaki sposób sporządzić testament?

Testament pozwala na samodzielne rozdysponowanie majątku w przypadku śmierci. Warto podkreślić, iż jest to dokument ściśle sformalizowany. W praktyce oznacza to, iż nieprawidłowa forma, pozwala na skuteczne podważenie go przez krewnych. Niemal każde odstępstwo od założonej prawnie formy jest równoznaczne z wadliwością testamentu i jego nieważnością.

Dokument zawsze dotyczy tylko jednej osoby, nie może być tym samym sporządzony wspólnie przez małżonków. Najczęściej spisywany jest własnoręcznie. Wykluczone jest przy tym nadawanie upoważnienia. Jedynie sąd w sprawie spadkowej lub notariusz  sporządzając akt poświadczenia dziedziczenia może potwierdzić ważność testamentu.

Od 2011 roku istnieje możliwość sporządzenia zapisu windykacyjnego. W testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może wskazać osobę oraz konkretny przedmiot, który zostanie przez nią nabyty z chwilą otwarcia spadku (zapis windykacyjny). Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:

  1. rzecz oznaczona co do tożsamości (np. oznaczona nieruchomość, lokal lub samochód),

  2. zbywalne prawo majątkowe (np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu),

  3. przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 55(1) i 55(2) Kodeksu cywilnego,

  4. ustanowienie użytkowania lub służebności na rzecz spadkobiercy,

  5. ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej (np. spółki jawnej).

Pozostałe składniki majątkowe spadkodawcy mogą być przedmiotem innego lub tego samego testamentu, który zawiera zapis windykacyjny. Przedmiot zapisu windykacyjnego wchodzi do majątku  spadkobiercy  bezpośrednio, co potwierdza w swej treści postanowienie sądu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza.

Dlaczego warto skorzystać z porady prawnej przed spisaniem testamentu?

Skorzystanie z usług prawnika, np. radcy prawnego z Kancelarii Ryszarda Kowalczyka pozwoli na właściwe formalne przygotowanie dokumentu. Powierzając zadanie ekspertowi, unikniesz ryzyka późniejszego unieważnienia testamentu. Dodatkowo eksperci zajmują się kompleksowym doradztwem w zakresie prawa spadkowego. Pomogą w sprawach, które wiążą się z przejęciem długu oraz zniesieniem współwłasności. Usługi mają charakter kompleksowy, uwzględniają także sprawy przed sądem i notariuszem.

Opracowanie:
Kutno, Żółkiewskiego 5 lok. 5
tel. 24 254 42 78
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz